Ceny obligacji lekko wzrosły

Marek Knitter
opublikowano: 10-09-2003, 00:00

Wczorajsza sesja na rynku wtórnym obligacji była bardzo spokojna. Inwestorzy na wszelki wypadek wstrzymywali się z zawieraniem większych transakcji. Przy niskiej aktywności rynek papierów skarbowych lekko rósł.

Handel otworzył się na podobnym poziomie, jak na poniedziałkowym zamknięciu. Wielu analityków oczekiwało, iż rynek wtórny w Polsce pójdzie za zagranicznymi notowaniami obligacji. Tak się jednak nie stało. Dane makroekonomiczne ze strefy euro nie spowodowały większych zmian w wycenie papierów. Tymczasem ceny polskich obligacji w ciągu dnia zdołały lekko wzrosnąć — średnio o 5-10 groszy. Zmiany te dotyczyły przede wszystkim papierów 5- i 10-letnich. Obligacje dwuletnie pozostały na niezmienionym poziomie.

Po przyjęciu przez rząd projektu ustawy budżetowej na 2004 r. notowania papierów na rynku wtórnym nie zmieniły się. Dziś projekt będą konsultować partnerzy społeczni wchodzący w skład Komisji Trójstronnej. Pod koniec notowań na rynku wtórnym rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 4,96 proc. 5-letnich — 5,53 proc., a 10-letnich — 5,87 proc.

Rynek spodziewał się, że rząd przyjmie projekt budżetu bez specjalnych oporów ze strony ministerstw. Jednak dla inwestorów sam fakt przyjęcia ustawy nie jest najważniejszy. Na ich decyzje inwestycyjne największy wpływ będą miały komentarze specjalistów. A opinie na temat budżetu 2004 raczej nie będą najlepsze. Dziś można się spodziewać najwięcej komentarzy na ten temat. Wszystko wskazuje więc na to, że notowania obligacji na rynku wtórnym nie będą stabilne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ceny obligacji lekko wzrosły