Ceny obligacji mocno spadły

Kamil Zatoński
opublikowano: 20-07-2005, 00:00

Najważniejsze dla rynku dane o produkcji przemysłowej w czerwcu zaskoczyły inwestorów. Produkcja w ujęciu rocznym wzrosła o 6,8 proc. i o blisko 2 pkt proc. przekroczyła prognozy. To dużo czy mało? Dla inwestorów dość dużo, bo ceny papierów skarbowych tuż po publikacji wyników mocno spadły. W efekcie krzywa rentowności przesunęła się o 5-12 pkt baz. w górę, najbardziej w segmencie dwuletnim. O godzinie 16.30 ich rentowność wyniosła 4,48 proc.

Krótsze papiery tracą najwięcej, bo po danych o produkcji mogą zmienić się oczekiwania inwestorów co do dalszych decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Rynek do tej pory spodziewał się obniżki o 50 pkt baz. Teraz ceny papierów będą pewnie uwzględniały 25-pkt. cięcie. Zmienia się też nieco perspektywa skali obniżek w kolejnych miesiącach. I choć zapewne za dwa-trzy dni emocje opadną (nie ma obecnie zagrożenia dla inflacji), to dla władz monetarnych może to być doskonały pretekst do ostrożniejszych decyzji, a dla inwestorów do sprzedawania papierów. Wczoraj na zamknięciu rentowność pięcioletnich obligacji wzrosła do 4,71 proc. (z 4,65 proc. na zamknięciu w poniedziałek), a dziesięcioletnich do 4,73 proc. (z 4,69 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ceny obligacji mocno spadły