Ceny obligacji spadły w tym tygodniu, rynek czeka na rozstrzygnięcia w polityce

Internet Securities
opublikowano: 07-10-2005, 15:48

Ceny obligacji spadły na początku tygodnia głównie z powodu pogorszenia nastrojów w regionie, ale w kolejnych dniach ceny były już stabilne. Rynek czeka na rozstrzygnięcie sytuacji politycznej, będzie także obserwował zachowanie innych rynków, uważają analitycy.

Ceny obligacji spadły na początku tygodnia głównie z powodu pogorszenia nastrojów w regionie, ale w kolejnych dniach ceny były już stabilne. Rynek czeka na rozstrzygnięcie sytuacji politycznej, będzie także obserwował zachowanie innych rynków, uważają analitycy.

„Na początku tygodnia mieliśmy spadek obligacji z powodu pogorszenia nastrojów w regionie, szczególnie na Węgrzech, ale potem ceny już się ustabilizowały i od wtorku niewiele się zmieniło” – powiedział Tomasz Zdyb, analityk Banku Pekao SA.

„W środę był przetarg, gdzie był w miarę rozsądny popyt, chociaż rynek być może oczekiwał jakiegoś super dobrego popytu, jednak od tamtej pory rynek porusza się w wąskich przedziałach rentowności” – dodał.

W środę Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu obligacje dwuletnie serii OK1207 o wartości 1,5 mld zł, czyli całą ofertę, a popyt inwestorów wyniósł 3,56 mld zł.

W przyszłym tygodniu głównymi wydarzeniami dla rynku będzie środowa aukcji obligacji 10-letnich, jak też piątkowe dane o wrześniowej inflacji. Dużo też będzie zależało od sytuacji na rynkach w regionie.

Inwestorzy czekają też na wyjaśnienie sytuacji politycznej w Polsce – na to, kto znajdzie się w nowym rządzie, jaki będzie jego program gospodarczy oraz kto zostanie prezydentem.

„Na świecie jest pewne odejście od rynków wschodzących i zwykle nasz rynek na to reaguje, choć z pewnym opóźnieniem, a jak dotąd prawie to zignorował. Zobaczymy, co się będzie działo w regionie, jak będą się zachowywały niemieckie Bundy. Jest więc dużo niewiadomych” – powiedział Zdyb.

„Trzeba też cały czas pamiętać, że w powietrzu wisi niepewność polityczna, więc to wszystko stwarza ryzyko do ruchu obligacji raczej w kierunku negatywnym. [...] Wydaje mi się, że rynek może być trochę rozchwiany, obserwując politykę” – dodał.

W najbliższą niedzielę odbędą się wybory prezydenckie, w których według sondaży może zwyciężyć kandydat Platformy Obywatelskiej (PO) Donald Tusk. Ma on kilkupunktową przewagę nad kandydatem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Lechem Kaczyńskim, choć ostatnio przewaga ta nieco się zmniejszyła.

Po wygranej PiS w wyborach parlamentarnych Lech Kaczyński zdobył kilka punktów w rankingach i obecnie chce na niego głosować nieco ponad 30% badanych (poparcie w zależności od ośrodka badawczego waha się od 30 do 35%). Natomiast Donald Tusk może liczyć na poparcie nieco powyżej 40% wyborców (37-45%).

W piątek o godzinie 14:25 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 4,37% (wobec 4,25% w ubiegły piątek), pięcioletnich na poziomie 4,76% (wobec 4,66%), natomiast dziesięcioletnich 4,79% (wobec 4,70%).

Barbara Woźniak

(ISB)

bas/tom

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane