Ceny obligacji wreszcie odbiły

opublikowano: 22-11-2016, 22:00

Po dziesięciu sesjach spadku cen polskie obligacje wyraźnie we wtorek w końcu odrobiły część strat.

Zwyżka cen przełożyła się na spadek rentowności — w przypadku obligacji 10-letniej spadła ona poniżej 3,5 proc. Konrad Augustyński, zarządzający w TFI PZU, uważa jednak ten ruch za krótkoterminowy.

— W dłuższym terminie rozczarowujące dane makro i ostrzeżenie ze strony Moody’s [agencja uważa decyzję o obniżeniu wieku emerytalnego za negatywną z punktu widzenia ratingu Polski — red.] nie będą wspierać polskiego długu — uważa zarządzający, choć podkreśla, że ważniejsze dla inwestorów i tak będą globalne nastroje, nastawienie do rynków wschodzących oraz to, w którą stronę zmierzać będzie prezydentura Donalda Trumpa.

Mirosław Budzicki, strateg rynku obligacji w PKO BP, uważa, że Ministerstwo Finansów może w najbliższym czasie zdecydować się na emisję obligacji o krótszym terminie wykupu, ponieważprzez inwestorów mogą być traktowane jako aktywa o potencjalnie mniejszej zmienności. Powyborcza wyprzedaż obeszła się z nimi bardziej łaskawie, przez co różnica w rentowności między obligacją dwuletnią a dziesięcioletnią wzrosła w miniony piątek do poziomu najwyższego od 14 lat.

Obligacje o dłuższych terminach wykupu są bardziej wrażliwe na ryzyko zmian stóp procentowych. Po wygranej Donalda Trumpa inwestorzy zaczęli grać pod wzrost inflacji, który mógłby pociągnąć za sobą kolejne podwyżki stóp procentowych przez Fed. Tymczasem w Polsce ożywiła się dyskusja o możliwej obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Argumenty „za” to najświeższe dane makro, wskazujące na szybkie hamowanie rodzimej gospodarki. Konrad Augustyński z TFI PZU nie oczekuje jednak, by rada zareagowała na serię słabszych danych. Rafał Benecki z ING jest podobnego zdania, bo choć prognozuje ledwie 1,8-2 procentową dynamikę PKB w czwartym kwartale 2016 r., to ze względu na napływ funduszy unijnych, spodziewany w połowie 2017 r., prognozuje odbicie inwestycji. A to spowoduje, jego zdaniem, że RPP powstrzyma się z działaniami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ceny obligacji wreszcie odbiły