Ceny paliw moga lekko spaść

DI
opublikowano: 14-11-2007, 14:57

Polscy kierowcy muszą się pogodzić z  kolejnymi podwyżkami. W tym tygodniu wzrosły ceny wszystkich gatunków paliw - benzyna bezołowiowa 95 podrożała średnio o 6 gr na litrze, rekordowo o 11 gr  zdrożał olej napędowy. Podwyżka autogazu wyniosła przeciętnie 3 gr - informują w  środę analitycy e-petrol.pl.

Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosi w tym tygodniu 4,40 zł za litr, oleju napędowego 4,07 zł, a gazu za 2,23 zł.

Z powodu wysokich podwyżek cen paliw w rafineriach, w ostatnich dniach na stacjach benzynowych obserwowane są duże rozpiętości cenowe - szczególnie dotyczy to oleju napędowego. Najtaniej, bo za 3,75 zł za litr, można było to paliwo kupić w tym tygodniu w okolicach Katowic, najwięcej natomiast żądano w Gorzowie, Warszawie i Zakopanem - około 4,19 zł - podają analitycy portalu.

Najniższą cenę benzyny bezołowiowej 95 oferowano na Górnym Śląsku - 4,09 zł za litr. Mieszkańcy Białej Podlaskiej i Sieradza musieli zapłacić 4,53 zł, mieszkańcy Płocka 4,59 zł. Najwyższa cena zanowotwana została na jednej ze stacji w Warszawie i wyniosła 4,65 zł za litr.

Tankując bak o pojemności 40 litrów, kierowcy płacą w tym tygodniu prawie 27 zł więcej, niż przed rokiem. Zatankowanie baku olejem napędowym kosztuje obecnie ponad 9 zł więcej w porównaniu z listopadem 2006 r.

Pewnym pociechą dla kierowców mogą być niewielkie obniżki, jakie PKN Orlen wprowadził w swoim cenniku. W najbliższych dniach jest szansa na dalsze spadki cen. Nie zrekompensują one podwyżek, jakie zostały wprowadzone od początku listopada, mogą się jednak przyczynić do wyhamowania wzrostów cen paliw na stacjach - uważają analitycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane