Ceny paliw na stacjach mogą spaść o 7-8 gr w najbliższym tygodniu

ISB/Reflex
opublikowano: 12-12-2008, 16:29

W przyszłym tygodniu ceny paliw mogą spaść o kolejne 7-8 gr/l, kontynuując tendencję spadkową z obecnego tygodnia. Zarówno w przypadku benzyny Eurosuper 95 jak i oleju napędowego średnio spadek cen wyniósł ok. 8 gr/l. Ceny benzyny Eurosuper 95 kształtowały się na poziomie 3,66 zł/l, a oleju napędowego 3,68 zł/l, poinformowało Biuro Maklerskie Reflex w  komentarzu tygodniowym.

Komentarz rynkowy BM Reflex:

Mijający tydzień na rynku ropy upłynął pod znakiem korekty wzrostowej. Styczniowe kontrakty na ropę Brent na giełdzie ICE po obronie silnego poziomu wsparcia w rejonie 38-40$ zdołały chwilowo zbliżyć się do poziomu 48$. Wzrostom cen ropy ale także pozostałych surowców sprzyjało osłabienie dolara w stosunku do euro. Dolar osłabił się z poziomu 1,27 do 1,34.

Lepsze od oczekiwań dane o poziomie zapasów w USA nijak miały się do reakcji rynku. Wzrost zapasów produktów gotowych w USA wynikał przede wszystkim ze spadku popytu. W ostatnim tygodniu konsumpcja produktów ropopochodnych w USA spadła o 2,6% do poziomu 19,1 mln bbl/d. W skali roku jest 6% niższa. Wzrost zapasów produktów gotowych nie zmienia konkluzji, że poziom zapasów benzyn i destylatów w USA jest stosunkowo niski. Import ropy do USA nadal utrzymuje się na wysokim poziomie - około 10 mln bbl/d. Jest to poziom wyższy niż rok temu kiedy konsumpcja ropy w USA była znacznie wyższa. Rynek nie reaguje już na informacje fundamentalne implikujące dalsze spadki być może dlatego, że w znacznej części są one już zdyskontowane.

MAE zgodnie z oczekiwaniami zrewidowała w dół prognozy popytu na ropę, ale tylko dla roku 2008. Obecny rok będzie pierwszym od ponad 25 lat kiedy spadnie światowy popyt na ropę. W przyszłym roku natomiast konsumpcja powinna ponownie wzrosnąć do poziomu 86,3 mln bbl/d czyli około 0,45 mln bbl/d w porównaniu z rokiem 2008. Generalnie rynek po napływie ostatnich słabych danych makro wyceniał również spadek konsumpcji ropy w przyszłym roku, tak więc informacje te z całą pewnością nie były gorsze od oczekiwań.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zapasy ropy w krajach OECD wzrosły znacznie powyżej 5-letniej średniej (są na poziomie 56,8 licząc w liczbie dni pokrywających konsumpcję) co również będzie motywowało OPEC do obcięcia produkcji.

Przedstawiciele krajów OPEC coraz wyraźniej mówią o "znaczącym zmniejszeniu produkcji". Arabia Saudyjska twierdzi, że wprowadziła w życie całość redukcji do której zobowiązała się od 1 listopada. Przedstawiciele rosyjskiego Lukoil twierdzą, że produkcja ropy na świecie powinna zostać obcięta aż o 3 mln bbl/d.

Pod znakiem zapytania stanęła kwestia pomocy rządu USA dla przemysłu samochodowego po tym jak senat odrzucił projekt 14 mld dolarów dofinansowania. Finansową pomoc rządu Szwecji otrzyma natomiast Saab i Volvo.

W najbliższych dniach możemy mieć lekkie ustabilizowanie sytuacji na rynku a ceny mogą powrócić w rejon 44$, natomiast korekta wzrostowa w przyszłym tygodniu może być kontynuowana do poziomu 52-54$. W środę 17 grudnia spotkanie OPEC i decyzja o redukcji wydobycia.

Na poziomie detalicznym utrzymała się tendencja spadkowa, która będzie kontynuowana w nadchodzącym tygodniu.

W okresie 6-12.12.2008 na poziomie hurtowym ceny benzyny Eurosuper 95 potaniały o 110 PLN/1000l, a oleju napędowego o ok. 99-110 PLN/1000l.

Z naszych obserwacji wynika, że zarówno w przypadku benzyny Eurosuper 95 jak i oleju napędowego średnio spadek cen wyniósł ok.8 gr/l. Średnio ceny benzyny Eurosuper 95 kształtowały się na poziomie 3,66 zł/l, oleju napędowego 3,68 zł/l, a autogazu 2,08 zł/l. W przyszłym tygodniu ceny paliw mogą spaść o kolejne 7-8 gr/l.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB/Reflex

Polecane