Ceny paliw na światowych rynkach mogą nadal rosnąć

24-10-2004, 12:27

Ceny paliw na rynkach światowych mogą w przyszłym tygodniu nadal rosnąć, głównie w wyniku obaw rynku o niewystarczające zapasy olejów grzewczych - uważa Urszula Cieślak z firmy Reflex, monitorującej rynek paliw.

"Nie ma możliwości zwiększenia wydobycia ropy i w związku z tym istnieje obawa, że zaspokojenie popytu na oleje grzewcze będzie odbywało się kosztem zapasów" - powiedziała PAP Cieślak.

Dodała, że utrzymania wzrostowej tendencji cen ropy naftowej na światowych giełdach z powodu obaw o stan zapasów spodziewa się także w przyszłym tygodniu. "Czynnikiem, który najbardziej będzie wpływał na ceny, będą informacje o stanie zapasów ropy i zwłaszcza olejów opałowych".

Tendencje światowe wpłyną na ceny u krajowych producentów paliw. "Zmniejszenie stanu zapasów będzie się odzwierciedlało we wzroście cen oleju, który będzie pociągał za sobą wzrost cen ropy i niestety możemy notować dalsze (oprócz już zapowiedzianych) podwyżki w kraju" - powiedziała Cieślak.

W sobotę Grupa Lotos podniosła ceny benzyny o 45 zł na 1000 litrów, oleju napędowego o 80 zł na 1000 litrów i oleju opałowego o 55 zł na 1000 litrów. Podwyżki wprowadził także PKN Orlen.

Skalę podwyżek cen w Polsce ogranicza jednak mocny kurs złotego. "Gdyby złoty był słabszy, nie byłyby możliwe obniżki cen z początku tygodnia, a skala podwyżki byłaby większa" - powiedziała Cieślak.

Przyszły tydzień nie powinien natomiast przynieść znacznych zmian cen paliw na stacjach.

"Obniżki cen z początku mijającego tygodnia i zapowiadane podwyżki mogą się w pewnym stopniu znieść i w przyszłym tygodniu nie powinniśmy odczuć gwałtownych zwyżek cen. Średnie ceny benzyny mogą maksymalnie wzrosnąć o jakieś 2 grosze na litrze, a oleju napędowego o 2-3 grosze na litrze" - powiedziała Cieślak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny paliw na światowych rynkach mogą nadal rosnąć