Ceny producentów w marcu wzrosły o ok. 2,2% r/r, nadal w trendzie spadkowym - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 19-04-2005, 12:14

Dynamika cen producentów osłabnie w marcu w ujęciu rocznym z powodu wystąpienia silnego efektu bazy i będzie to ciąg dalszy trendu spadkowego, który już w drugim kwartale może doprowadzić do deflacji cen producentów, uważają ekonomiści.

Dynamika cen producentów osłabnie w marcu w ujęciu rocznym z powodu wystąpienia silnego efektu bazy i będzie to ciąg dalszy trendu spadkowego, który już w drugim kwartale może doprowadzić do deflacji cen producentów, uważają ekonomiści.

Ankietowani przez agencję ISB ekonomiści spodziewają się wzrostu cen PPI w marcu w ujęciu rocznym o 2,0-2,8% przy średniej na poziomie 2,2%.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły w lutym 2005 roku o 0,3% wobec stycznia i wzrosły o 3,4% w porównaniu z lutym 2004 roku.

„W przypadku PPI powoli zaczniemy wkraczać w okres, kiedy zacznie się uwydatniać słaby złoty, choć jeszcze nie będzie to wpływ bardzo znaczący. A w związku z faktem, że mamy wysoką bazę sprzed roku, to jeszcze jeden miesiąc będziemy mieli wyraźny spadek tego wskaźnika” – powiedział Marcin Mróz, główny ekonomista Societe-Generale.

„W ujęciu miesięcznym ceny producentów wzrosły z powodu rosnących cen paliw i surowców, a także słabszego złotego. Ale w ujęciu rocznym mamy tak wyraźny efekt bazy i nie ma wątpliwości, że wskaźnik roczny spadnie” – stwierdziła Katarzyna Zajdel-Kurowska, główny ekonomista Citibanku Handlowego.

Podobna sytuacja będzie utrzymywać się w kolejnych miesiącach.

„I jest szansa, by PPI spadał ciągle w najbliższych miesiącach” – powiedział Mróz.

„Jest duże prawdopodobieństwo, że w drugim kwartale wskaźnik ten spadnie w okolice zera, lub będziemy mieli do czynienia nawet z deflacją” – uważa ekonomistka Citibanku.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o cenach produkcji sprzedanej we wtorek, 19 kwietnia, o godzinie 16:00.

TABELA:

Instytucja Dynamika PPI w III r/r (%)Pekao 2,8BRE Bank 2,2Citibank 2,3BGŻ 2,1Millennium 2,2PKO BP 2,1BPH 2,4BZ WBK 2,0Kredyt Bank 2,1SG 2,3ING BSK 2,0ŚREDNIA 2,2

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane