Ceny producentów wrosły w lutym o 3,7 proc. r/r - analitycy

Internet Securities
15-03-2005, 15:27

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w lutym średnio o 3,7% r/r wobec 4,4% w styczniu, a spowolnienie wynikało z efektu bazy oraz nadal mocnego złotego, uważają ekonomiści ankietowani przez agencję ISB.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w lutym średnio o 3,7% r/r wobec 4,4% w styczniu, a spowolnienie wynikało z efektu bazy oraz nadal mocnego złotego, uważają ekonomiści ankietowani przez agencję ISB.

Z ankiety przeprowadzonej przez ISB wśród 13 ekonomistów wynika, że wzrost cen producentów wyniósł w lutym 3,3-4,3% r/r przy średniej na poziomie 3,7% r/r.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) nie zmieniły się w styczniu 2005 roku wobec grudnia 2004 roku, a w ujęciu rocznym wzrosły o 4,4%.

„Dynamika roczna powinna być obniżana przez efekt bazy, bo w ubiegłym roku wzrost był stosunkowo wysoki w pierwszej połowie roku” – powiedział Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

W lutym 2004 roku ceny producentów wzrosły o 4,1% r/r.

„Ceny paliw nieznacznie wzrosły w lutym, tak samo w cenach metali był nieznaczny wzrost, ale to wszystko było mocno zniwelowane kursem złotego, który umocnił się o około 2,0% w lutym i to będzie główny czynnik, który będzie wpływać na obniżkę PPI lutym” – powiedział Marcin Mrowiec, starszy ekonomista Banku BPH.

Kolejne miesiące powinny przynieść dalsze osłabianie dynamiki cen producentów z powodu efektu bazy, a w połowie roku lub nawet wcześniej może nastąpić wręcz lekka deflacja, uważają ekonomiści.

W marcu 2004 roku wzrost cen producentów wyniósł 4,6%, w kwietniu – 7,5%, a w maju – już 9,6%. W czerwcu ub. roku zwolnił natomiast do 9,2% r/r.

„Na pewno dużo silniejszy spadek PPI będzie widoczny w następnych dwóch czy trzech miesiącach, bo w 2004 roku nastąpił bardzo mocny wzrost od marca do maja i to z pewnością zepchnie nam PPI do zera albo nawet lekko poniżej w maju” – powiedział Bielski z BZ WBK.

„W zeszłym roku był moment bardzo silnych wzrostów PPI, bo nałożyły się na to słaby kurs złotego i rosnące ceny surowców, a tu jest szansa, że tak negatywnego efektu nie będzie w tym roku, więc dynamika r/r mocno spadnie” – dodał.

Ekonomiści podkreślają, że niespodziewanie niska inflacja w lutym może sygnalizować, że wzrost cen producentów może być jeszcze niższy niż 3,7%.

„Po poniedziałkowych danych o inflacji, PPI może być jeszcze niższe niż oczekiwane przez nas 3,7% r/r. Widać wpływ silnego złotego, widać też, że ceny ropy, które spadały pod koniec ub. roku, a na które kontrakty na dostawy są zawierane z wyprzedzeniem, przekładają się mniej więcej teraz na niższe ceny konsumentów i producentów” – powiedział Bartosz Pawłowski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja w lutym wyniosła 3,6% r/r wobec oczekiwanych przez analityków 4,0%. Natomiast styczniowa inflacja została skorygowana do 3,7% z wcześniejszych 4,0% z powodu rewizji koszyka inflacyjnego.

GUS poda dane o cenach produkcji sprzedanej w lutym w czwartek, 17 marca.

TABELA (dane: instytucja, wzrost PPI w lutym r/r (%)Citibank Handlowy 4,0Kredyt Bank 3,7BGŻ 3,5Pekao SA 3,9PKO BP 3,8Millennium 3,9BZ WBK 3,8BPH 3,3Raiffeisen Bank 4,3ING BSK 3,7Deutsche Bank  3,4Soc-Gen 3,6BNP Paribas 3,7ŚREDNIA 3,7

(ISB)

bas/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ceny producentów wrosły w lutym o 3,7 proc. r/r - analitycy