Ceny producentów wzrosły w I o ok. 5,0% r/r - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 16-02-2005, 15:31

Ceny producentów w styczniu spadały dzięki mocnemu złotemu i niższym cenom paliw, ale nie powinny zaskoczyć tak bardzo jak wskaźnik inflacji, uważają ekonomiści.

Ceny producentów w styczniu spadały dzięki mocnemu złotemu i niższym cenom paliw, ale nie powinny zaskoczyć tak bardzo jak wskaźnik inflacji, uważają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez ISB wynika, że wzrost cen producentów wyniósł w styczniu 4,6-5,6% r/r przy średniej na poziomie 5,0% r/r.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) spadły w grudniu 2004 roku o 0,9% w ujęciu miesięcznym i wzrosły o 5,6% w porównaniu z grudniem 2003 roku.

Część ekonomistów po publikacji zaskakujących danych o inflacji w styczniu zmieniła swoje prognozy wzrostu cen producentów w ostatnim miesiącu.

„Obniżka cen paliw będzie widoczna we wskaźniku PPI, choć nie w takim stopniu, jak w przypadku inflacji konsumenckiej” – powiedział Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

„W przypadku PPI było to już widoczne w grudniu” – dodał ekonomista.

Mateusz Szczurek z ING Banku Śląskiego zwrócił uwagę na tendencje na rynku walutowym w całym regionie.

„Mamy zjawisko umacniania się walut regionu, co przekłada się na poprawę wskaźnika PPI” – powiedział ekonomista.

Zdaniem Bielskiego jest to kolejny etap trwałej tendencji. „Tendencja słabnącej dynamiki wzrostu cen producentów trwa i będzie kontynuowana” – powiedział.

Główny Urząd Statystyczny poda dane o cenach produkcji sprzedanej w styczniu w czwartek, 17 lutego.

TABELA:

Instytucja Wzrost PPI w styczniu r/r (%)BGŻ 5,3BRE 4,6PKO BP 5,0BZ WBK 4,8Citibank 5,4Pekao SA 5,2Millennium 5,2BNP Paribas 4,9BPH 4,6ING 4,9Raiffeisen 5,6ŚREDNIA 5,0

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ceny producentów wzrosły w I o ok. 5,0% r/r - analitycy