Ceny produkcji spadły w maju o 0,3 proc. r/r dzięki efektowi bazy

Internet Securities
opublikowano: 15-06-2005, 16:31

Wiele wskazuje na to, że już w maju, dzięki efektowi bazy, ceny produkcji sprzedanej spadną, na co wpływ miał także umacniający się złoty. Spadek cen w ujęciu rocznym wyniósł 0,3%, wynika z ankiety agencji ISB.

Wiele wskazuje na to, że już w maju, dzięki efektowi bazy, ceny produkcji sprzedanej spadną, na co wpływ miał także umacniający się złoty. Spadek cen w ujęciu rocznym wyniósł 0,3%, wynika z ankiety agencji ISB.

Ekonomiści ankietowani przez ISB spodziewają się średniego spadku cen producentów w maju o 0,3% w ujęciu rocznym. Prognozy ekonomistów wahają się od spadku o 1,7% do wzrostu o 0,2% r/r.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w kwietniu 2005 roku o 0,6% wobec marca i wzrosły o 0,8% w porównaniu z kwietniem 2004 roku.

„Spadek wskaźnika wynika z efektu bazy, który dodatkowo był wspierany przez umacniającego się złotego” – powiedział Wojciech Kuryłek, ekonomista Kredyt Banku.

W maju 2004 r. wzrost cen produkcji wyniósł 9,6% r/r, a w czerwcu 9,2%.

Podobnie uważa ekonomista BRE Banku, Arkadiusz Garbarczyk.

„Przy cenach produkcji znaczenie będzie miał efekt bazy i stosunkowo mały wzrost cen paliw i to co pokazały dane za I kwartał, to ta gospodarka jakoś tak nie pędzi jak lokomotywa do przodu” – powiedział.

„W drugą stronę, na podwyższenie cen producentów, działały rosnące ceny ropy naftowej oraz węgla na rynkach światowych” – stwierdził Kuryłek.

Zdaniem ekonomisty BRE Banku roczny wskaźnik PPI ustabilizuje się w najbliższych miesiącach.

„W przypadku PPI może być kilka miesięcy stabilizacji w okolicach zera, a potem niestety będą wzrosty z powodu efektu bazy, tylko w drugą stronę” – powiedział Garbarczyk.

Główny Urząd Statystyczny poda dane o cenach producentów w maju w piątek, 17 czerwca, o godzinie 16:00.

Dynamika PPI w V r/r (%)Pekao  -0,6PKO BP  -0,1BPH  -0,4Citibank  -0,2BGŻ  -0,1BZWBK  -0,2BRE  -0,2Kredyt Bank  0,0ING BSK  -0,3SG Bank  0,1Millennium  -1,7BNP Paribas  0,2ŚREDNIA  -0,3

Mirek Kuk, Barbara Woźniak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny produkcji spadły w maju o 0,3 proc. r/r dzięki efektowi bazy