Ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w IV o 0,9 proc. - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 16-05-2006, 15:16
Obserwuj w MójPB:

Dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu wzrosła w kwietniu o 0,9%, głównie za sprawą wzrostu cen surowców, oceniają ekonomiści.

Dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu wzrosła w kwietniu o 0,9%, głównie za sprawą wzrostu cen surowców, oceniają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wynika, że wskaźnik PPI wyniósł w kwietniu 0,7%-1,2% przy średniej na poziomie 0,9%.

„Główne czynniki, które miały wpływ na inflację cen producentów w kwietniu, to wzrost cen paliw oraz istotna zwyżka cen metali na światowych giełdach. Ponadto od kwietnia wzrosły ceny gazu dla odbiorców hurtowych” – ocenia Maja Goettig, ekonomistka Banku BPH.

Podobnego zdania są ekonomiści banku PKO BP.

„Wzrost cen powinien wg nas nastąpić we wszystkich subindeksach: górnictwie, ze względu na silne podwyżki cen miedzi; przetwórstwie przemysłowym, głównie w wyniku znacznego wzrostu cen ropy naftowej, a także w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, wodę, w związku z kwietniową podwyżką cen gazu” – napisali ekonomiści banku PKO BP w raporcie.

Jednocześnie Goettig z BPH ocenia, że czynnikiem bilansującym wskaźnik PPI może być kwietniowe umocnienie się złotego.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o inflacji producentów w piątek, 19 maja, o godz. 14:00.

TABELA:

Dynamika inflacji producentów w IV r/r

BZ WBK

0,9

Pekao SA

1,0

Millennium

0,9

BPH

1,0

Citibank

0,7

PKO BP

1,1

ING BSK

0,9

JP Morgan

1,2

BGŻ

0,9

ŚREDNIA

0,9

(ISB)

dag/tom 

Dagmara Leszkowicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane