Ceny ropy cofnęły się pod wpływem obaw o stan gospodarki

DI, PAP
05-01-2008, 08:16

Ceny ropy w USA, które w tym tygodniu przeszły po  raz pierwszy granicę 100 USD za baryłkę, cofnęły się w piątek, w związku z  obawami o stan gospodarki USA, pobudzonymi przez dane o wzroście bezrobocia.

Zapoczątkowany już w czwartek, po osiągnięciu rekordu wszech czasów 100,09 dol. za baryłkę, spadek cen na największym na świecie rynku amerykańskim trwał również w piątek i sprowadził je w ciągu dnia do poziomu niższego o 3 dolary od tego rekordu.

Na New York Mercantile Exchange wskaźnikowa dla rynku amerykanskiego cena ropy krajowej WTI w kontraktach na luty zeszła w piątek aż do poziomu 97,10 dol. za baryłkę, ale potem nieco wzrosła i zamknęła się na poziomie 97,91 dol. za baryłkę, niższym o 1,27 dol. od zamknięcia czwartkowego.

W Londynie na giełdzie ICE Futures wskaźnikowa dla rynku europejskiego cena ropy Brent z Morza Północnego obniżyła się w czwartek o 81 centów, do 96,79 dol. za baryłkę.

Na spadek cen ropy, podobnie jak na spadek cen akcji w USA, miały wpływ ogłoszone w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy, wskazujące że w grudniu liczba zatrudnionych wzrosła tylko o 18 tys., co jest najsłabszym wynikiem od 4 lat i 4 miesięcy, a wskaźnik bezrobocia w USA, po raz pierwszy od ponad 2 lat, wzrósł do poziomu 5 procent.

Pojawiły się obawy, że są to sygnały zwolnienia tempa obrotów gospodarki, co z kolei musiałoby pociągnąć za sobą zmniejszenie popytu na paliwa i ropę.

Na spadek cen wpłynął też czynnik po stronie podażowej - rząd Meksyku, czołowego eksportera ropy na rynek USA, ogłosił wznowienie pracy portów naftowych, zamkniętych przez ostatnie kilka dni z powodu złej pogody.

Mimo piątkowego spadku analitycy rynkowi, na których powołuje się Reuter przypuszczają, że cena ropy nadal utrzymywać się będzie na rekordowych wyżynach, w związku z niechęcią OPEC do zwiększania dostaw na rynek światowy oraz powtarzającymi się napięciami geopolitycznymi w kilku kluczowych krajach naftowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny ropy cofnęły się pod wpływem obaw o stan gospodarki