Ceny ropy mogą osłabić popyt na GPW

BZ WBK
opublikowano: 24-06-2005, 10:48

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, WIG stracił 0,2%, natomiast WIG-20 0,5%. Po wysokim otwarciu WIG-20 naruszył górne ograniczenie kanału wzrostowego oraz poziom 2080 pkt. Tym nie mniej dalsza część sesji upłynęła pod znakiem spadku, który sprowadził indeks w okolice wsparcia na 2043 pkt.

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, WIG stracił 0,2%, natomiast WIG-20 0,5%. Po wysokim otwarciu WIG-20 naruszył górne ograniczenie kanału wzrostowego oraz poziom 2080 pkt. Tym nie mniej dalsza część sesji upłynęła pod znakiem spadku, który sprowadził indeks w okolice wsparcia na 2043 pkt.

W samej końcówce część strat udało się zniwelować, jednakże wymowa sesji jest negatywna w związku z faktem, iż na dziennym wykresie świecowym ukształtowała się formacja przenikania, która nijako gwarantuje spadek poniżej wczorajszego minimum na 2043 pkt., w czym bez wątpienia pomoże negatywna reakcja rynków globalnych na wczorajszy, największy od kilku tygodni spadek na rynkach w USA.

Pytanie jest czy ewentualny spadek to okazja do kupna  czy też zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami okres letniego przesilenia w połączeniu z pełnią księżyca wyznaczył istotny punkt zwrotny. Kolejne wsparcia dla WIG-20 znajdują się na 2040 pkt., gdzie znajduje się linia przyspieszonego trendu wzrostowego oraz na 2028 pkt., gdzie znajduje się ostatnie lokalne minimum.

Spadek poniżej tego ostatniego poziomu będzie zwiększał prawdopodobieństwo odwrócenia trendu. Osobiście zakładam, iż popyt pojawi na głównej linii trendu wzrostowego, która aktualnie znajduje się na 2022 pkt. i z tego poziomu winno nastąpić co najmniej silniejszy ruch wzrostowy, jeśli nie wzrost do nowego maksimum.

Ważne dla rynków będzie zachowanie spółek PKN i MOL, w związku z osiągnięciem przez ropę nowych kilkuletnich maksimów. Globalne autorytety techniczne spodziewają się odwrócenia trendu na ropie po osiągnięciu 62$ za baryłkę. Analogiczne wskazania dla PKN i MOLa sugerują osiągnięcie potencjalnych punktów zwrotnych na odpowiednio na 51,50 oraz 301 zł. (ostatnia wartość jest przybliżona ze względu na fakt, przeliczenia wcześniejszych notowań MOLa w Budapeszcie).

Tomasz Jerzyk tomasz.jerzyk@bzwbk.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BZ WBK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy