Ceny ropy nadal zwyżkują

  • PAP
opublikowano: 11-12-2020, 08:14

Ceny ropy rosną na giełdach paliw w piątek rano. Cały tydzień surowiec zaliczy do pozytywnych - ze zwyżką cen - i tak jest już od 6 tygodni - informują maklerzy.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,92 USD, po zwyżce ceny o 0,30 proc. Wcześniej surowiec drożał o 1,1 proc.

Ropa Brent w dostawach na II na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 50,31 USD za baryłkę, wyżej o 0,16 proc.

Eksperci rynków paliw wskazują, że wzrosty cen ropy, wywołane informacjami o szczepionkach na Covid-19, zaskoczyły wielu obserwatorów.

W USA ma być wprowadzona pierwsza szczepionka na Covid-19 po tym, jak w czwartek wieczorem panel zewnętrznych doradców amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) opowiedział się przeważającą większością głosów za użyciem w nagłych przypadkach szczepionki przeciwko koronawirusowi firm Pfizer Inc. BioNTech.

To toruje drogę do zatwierdzenia preparatu przez FDA już w piątek.

Inwestorzy na rynkach paliw tymczasem zlekceważyli rozczarowujące dane z rynku pracy w USA.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 853 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 725 tys. wobec 716 tys. poprzednio.

Paliwowych graczy rynkowych nie zniechęca też brak postępów w rozmowach na temat pakietu stymulacyjnego dla gospodarki USA.

"Rajd na rynkach paliw może prawdopodobnie trwać w krótkiej perspektywie, ponieważ szczepionki na Covid-19 +usunęły+ z rynków niepewność" - mówi Kwangrae Kim, analityk ds. rynku towarowego w Samsung Futures Inc.

"Mocny popyt na ropę w Azji również daje wsparcie, a WTI może niedługo testować poziom 50 USD za baryłkę" - dodaje.

Ropa na NYMEX w N.Jorku zdrożała na zakończenie poprzedniej sesji o 2,8 proc., a Brent na ICE zakończyła sesję na plusie o 2 proc.

W tym tygodniu WTI zyskała 1,3 proc., a od końca października surowiec na NYMEX zdrożał o ponad 50 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane