Ceny ropy naftowej na drodze do zakończenia tygodnia na dużym minusie

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 20-08-2021, 09:34

Notowania ropy naftowej dzisiaj wyhamowały zniżkę z ostatnich sesji, a nawet delikatnie próbują odbić się w górę. Niemniej, przeceny na rynku tego surowca w bieżącym tygodniu były dotkliwe. Jeśli dzisiejsza sesja wiele nie zmieni w wycenie ropy, to cały tydzień najprawdopodobniej zakończy się dla cen ropy naftowej około 5-procentową zniżką.

Obecnie najważniejszym czynnikiem, który negatywnie wpływa na notowania ropy naftowej, są informacje o utrzymujących się restrykcjach związanych z obecną falą pandemii Covid-19. Najtrudniejsza sytuacja niezmiennie ma miejsce w Azji. Japonia poinformowała o tym, że ma zamiar utrzymać w mocy dotychczasowe obostrzenia na dłuższy czas. Ponadto, rośnie liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w wielu innych krajach Azji, m.in. w Korei Południowej, Malezji, Wietnamie, Tajlandii czy na Filipinach.

Oczywiście, nie można także zapominać o Chinach, które parę tygodni temu również na nowo wprowadziły restrykcje i utrzymują je do dzisiaj. Rośnie również liczba zakażeń w Australii i Nowej Zelandii, gdzie również pojawiły się spore obostrzenia.

Inwestorzy na rynku ropy naftowej wyceniają już sytuację w Azji, Australii oraz Nowej Zelandii – dlatego teraz podstawowym pytaniem, które intryguje inwestorów, jest to o rozwój sytuacji w krajach zachodnich. Na razie pandemia pozostaje opanowana w USA czy Europie, jednak politycy już przypominają, że liczba zakażeń może wzrosnąć jesienią, a co za tym idzie, mogą pojawić się nowe restrykcje. Ich wprowadzenie byłoby negatywną niespodzianką oraz zapewne ciosem w ceny ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane