Ceny ropy naftowej najniższe od trzech miesięcy

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 30-11-2021, 09:55

Notowania ropy naftowej nadal znajdują się pod znaczącą presją podaży. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych stabilizuje się w rejonie 68-69 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicach 71 USD za baryłkę, po odbiciu się w górę od bariery 70 USD za baryłkę. W rezultacie, notowania ropy naftowej w krótkim czasie spadły do najniższych poziomów od końcówki sierpnia br., czyli od około trzech miesięcy.

O ile największy pesymizm na rynkach finansowych minął, a przynajmniej na razie, to upływ czasu nie przynosi póki co wielu nowych odpowiedzi. Na razie, na świecie wprowadzono jedynie niewielkie restrykcje związane z wariantem Omicron, głównie uderzające w gospodarkę RPA, jednak na razie przełożą się one na globalny popyt na paliwa w dość ograniczonym zakresie.

Jeśli więc chodzi o ceny ropy naftowej, to głównym rozgrywającym w tym tygodniu najprawdopodobniej będzie OPEC+. Pojawiają się bowiem spekulacje, że rozszerzony kartel wstrzyma się z dalszymi podwyżkami produkcji ropy naftowej. Miałoby to uzasadnienie, ponieważ na rynku ropy obecnie i tak pojawiła się duża presja ze strony sprzedających, a nowa fala zakażeń i powrót restrykcji przełożą się na oczekiwania jeszcze mniejszego od wcześniejszych oczekiwań popytu na ropę naftową w kolejnych tygodniach.

Taka decyzja OPEC+ byłaby także ciekawa w obliczu planowanego uwolnienia rezerw ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych oraz kilku innych krajach. USA podkreśliły, że nawet w obliczu obecnych przecen, nie mają zamiaru wycofywać się ze swoich wcześniejszych deklaracji dotyczących uwolnienia rezerw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane