Czytasz dzięki

Ceny ropy naftowej pod presją obaw gospodarczych i politycznych

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.
opublikowano: 24-07-2020, 10:11

Po zwyżkowej pierwszej połowie bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Z kolei dzisiaj rano nastroje na tym rynku pozostają raczej neutralne, a notowania ropy poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia. Jest duża szansa na neutralne zakończenie całego tygodnia.

Słabość dolara z pewnością pomaga notowaniom ropy naftowej. Spadek wartości USD na ogół jest czynnikiem wspomagającym stronę popytową na szerokim rynku surowcowym. Niemniej, sam ten czynnik nie wystarczy, aby na rynku ropy utrzymała się stabilna zwyżka.

Cieniem na perspektywy dla notowań ropy kładą się problemy gospodarcze i napięcia polityczne. W Stanach Zjednoczonych ożywienie gospodarcze jest wątłe, o czym świadczy chociażby wczorajsza rozczarowująco duża liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Poza tym, kraj ten wciąż walczy z drugą falą pandemii, która w USA zbiera ogromne żniwo (w tym tygodniu dzienna liczba zgonów na Covid-19 w USA przekraczała 1000 osób dziennie).

Do tego wszystkiego dochodzą również napięcia polityczne na linii USA-Chiny. Państwo Środka wezwało Amerykanów do zamknięcia swojej placówki dyplomatycznej w Chengdu w odpowiedzi na wcześniejsze wezwanie USA do zamknięcia chińskiego konsulatu w Houston. Tym samym, konflikt na linii USA-Chiny zyskuje nowy wątek oprócz handlu, kwestii związanych z Hongkongiem czy też Morzem Południowochińskim. Akurat w bieżącym roku na tym konflikcie handel surowcami znacząco nie ucierpiał (przynajmniej na razie), jednak niepewność polityczna i tak wywiera negatywną presję na ceny surowców, w tym ropy naftowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.

Polecane