Ceny ropy poddały się w środę korekcie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-02-2006, 12:54

Ropa w środę na świecie tanieje po czterech sesjach wzrostu cen - podają brokerzy. Nastroje na giełdach poprawiły oczekiwania, że w USA zwiększyły się zapasy ropy; w takiej sytuacji obawy o zakłócenia produkcji wNigerii zeszły na dalszy plan.

Ropa w środę na świecie tanieje po czterech sesjach wzrostu cen - podają brokerzy. Nastroje na giełdach poprawiły oczekiwania, że w USA zwiększyły się zapasy ropy; w takiej sytuacji obawy o zakłócenia produkcji wNigerii zeszły na dalszy plan.

    Analitycy oceniają, że amerykańskie rezerwy ropy, które już teraz są na poziomie o 12 proc. wyższym od średniej, wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,2 mln baryłek.

    Zapasy benzyny wzrosły zaś prawdopodobnie o 1 mln baryłek.

    W takiej sytuacji mniejsze znaczenie ma ograniczenie produkcji ropy w Nigerii o blisko jedną piątą. To skutek zaatakowania przez nigeryjskich rebeliantów terminalu eksportowego jednego z zachodnich koncernów paliwowych.

    "Teraz rynek koncentruje swoją uwagę na danych o zapasach ropy w USA" - powiedział analityk Schroders Investment Management Ltd. w Londynie, Craig Pennington.

    Baryłka lekkiej ropy WTI w dostawach na kwiecień staniała w środę w handlu elektronicznym na NYMEX w Nowym Jorku o 71 centów, czyli 1,1 proc. do 62,03 USD, po wtorkowym skoku o 2,4 proc.

    Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie ICE Futures w Londynie staniała zaś o 66 centów, 1,1 proc., do 60,94 USD za baryłkę.

    Departament Energii USA opublikuje raport o stanie zapasów ropy w czwartek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane