Ceny ropy skoczyły w górę, po wieściach o wojsku tureckim w Iraku

opublikowano: 07-06-2007, 08:53

Wiadomości o antykurdyjskich działaniach wojsk tureckich na północy Iraku wzbudziły obawy o dalszą destabilizację sytuacji na  Bliskim i Środkowym Wschodzie i podniosły w środę ceny ropy na największym na  świecie rynku amerykańskim, a także w Europie.

Dodatkowym czynnikiem podnoszącym ceny ropy stały się w środę informacje o utrzymujących się kłopotach amerykańskich rafinerii, próbujących zwiększyć produkcję u progu sezonu letniego, a także wieści o najsilniejszym od 30 lat cyklonie Gonu w rejonie Morza Arabskiego i Zatoki Perskiej, który zakłócił już dostawy ropy z Omanu, a grozi także dostawom z innych krajów, m.in. ze względu na trudności żeglugowe.

Na New York Mercantile Exchange wskaźnikowa dla rynku amerykańskiego cena lekkiej, słodkiej ropy surowej pochodzenia krajowego wzrosła w środę w kontraktach na lipiec o 35 centów, do poziomu 65,96 dol. za baryłkę.

Wcześniej w Londynie na giełdzie ICE Futures wskaźnikowa dla rynku europejskiego cena ropy Brent z Morza Pólnocnego zamknęła się w środę na poziomie 71,02 dolara za baryłkę, wyższym o 57 centów niż we wtorek. Cena ta, znacznie wyższa od jakiegoś czasu od cen nowojorskich, uważana jest obecnie przez ekspertów za lepiej odzwierciedlającą sytuację na rynku światowym.

Na nowojorskiej giełdzie NYMEX spadły natomiast w środę hurtowe ceny benzyny, w związku z opublikowanie przez amerykańskie agendy rządowe danych wskazujących niespodziewanie na znaczny wzrost zapasów benzyny.

Również średnia detaliczna cena benzyny, obliczana z pomiarów na stacjach w całym kraju przez Amerykańskie Stowarzyszenie Automobilistów, kontynuowała w środę trend spadkowy i wynosiła 3,14 dolara za galon 3,8 litrowy, w porównaniu z rekordem wszech czasów 3,227 dol. za galon, pobitym w ub. miesiącu. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny ropy skoczyły w górę, po wieściach o wojsku tureckim w Iraku