Ceny ropy spadają z powodu dużych zapasów i wysokiej produkcji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-05-2005, 12:31

Ropa w poniedziałek tanieje. Na giełdach dominują bowiem opinie, że surowca wystarczy w II połowie roku, zwłaszcza że przewodniczący OPEC zapowiedział dostawy ropy z kartelu na niemal maksymalnym poziomie.

Ropa w poniedziałek tanieje. Na giełdach dominują bowiem opinie, że surowca wystarczy w II połowie roku, zwłaszcza że przewodniczący OPEC zapowiedział dostawy ropy z kartelu na niemal maksymalnym poziomie.

Zapasy ropy w USA, które zużywają jej najwięcej na świecie, wzrosły w tym roku o 14,5 proc. dzięki zwiększonym dostawom z OPEC.

OPEC pompuje dziennie 30,3 mln baryłek ropy i podtrzyma ten poziom - zapowiadał w piątek przewodniczący OPEC szejk Ahmad Fahd al-Sabah.

"Przy takim scenariuszu - wystarczających zapasów i dostatecznych dostaw ropy, surowiec może stanieć do 45 USD za baryłkę w ciągu następnych kilku tygodni" - ocenia Dhimant Shah z ASK Raymond James.

"Cena ropy powinna pozostawać na poziomie 45 USD za baryłkę przez większą część lata" - dodaje.

Tymczasem baryłka lekkiej ropy WTI w handlu elektronicznym na NYMEX na lipiec staniała w poniedziałek przed południem czasu londyńskiego o 44 centy, czyli 0,9 proc., do 48,21 USD.

Cena ropy Brent w dostawach na lipiec staniała w poniedziałek na giełdzie IPE w Londynie o 25 centów do 47,78 USD.

Baryłka amerykańskiej ropy WTI staniała już o 17 proc. z rekordowego poziomu 58,28 USD - odnotowanego 4 kwietnia.

Globalne zużycie ropy wzrośnie w tym roku o 2,2 proc. do 84,3 mln b/d - ocenili w swojej majowej prognozie eksperci MiędzynarodowejAgencji Energii.

 W IV kwartale dzienne zużycie ropy na świecie wzrośnie do 86,1 mln b.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny ropy spadają z powodu dużych zapasów i wysokiej produkcji