Ceny ropy spadły o ponad 2 proc. na chwiejnym rynku

PAP
opublikowano: 08-12-2007, 09:05

Ceny ropy na największym na świecie rynku amerykańskim spadły w piątek o prawie 2 dolary, to jest ponad 2 procent, w  atmosferze debaty co do dalszego kierunku, w jakim podąży ten niezwykle wrażliwy rynek.

W porównaniu z rekordem wszech czasów 99,29 dol. za baryłkę, pobitym 21 listopada, są one już niższe o prawie 12 procent. Dowodzi to, że większość kupców skłania się do oceny, że niepewność co do przyszłego popytu, związana z niepewnymi perspektywami gospodarki USA i świata, przeważa nad niepokojem o podaż, związanym z ograniczonymi rezerwami i wrażliwością na zakłócenia procesu wydobycia i przerobu ropy w wielu krajach.

Po ponadtrzyprocentowym czwartkowym skoku w górę, do ponad 90 dolarów, w piątek wskaźnikowa dla rynku amerykańskiego cena lekkiej ropy krajowej w kontraktach na styczeń spadła na New York Mercantile Exchange w ciągu dnia aż do 87,07 dol. za baryłkę, ale potem podniosła się i zamknęła się na poziomie 88,28 dol. za baryłkę, niższym o 1,95 od zamknięcia czwartkowego.

W Londynie na giełdzie ICE Futures wskaźnikowa dla rynku europejskiego cena ropy Brent z Morza Północnego zamknęła się w piątek na wysokości 88,64 dol. za baryłkę, co oznacza spadek o 1,54 dol.

Na rynek ropy, podobnie jak na inne rynki, oddziałuje wciąż niepewność co do skutków kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych, który może zostać przezwyciężony, ale może też spowodować wyhamowanie obrotów całej gospodarki, co równałoby się spadkowi popytu na benzynę i inne paliwa.

W mijającym tygodniu agendy rządowe USA opublikowały dane wskazujące na spadek zapasów ropy do najniższego poziomu od 2005 roku, przy jednoczesnym umiarkowanym wzroście zapasów i podaży produktów rafinowanych.

Z kolei w piątek opublikowano w Waszyngtonie dane na temat rynku pracy, wskazujące na umiarkowany wzrost liczby zatrudnionych o niespełna 100 tys. osób, co przyjęto pozytywnie, choć bez euforii, jako sygnał pewnej stabilizacji sytuacji gospodarczej.

W początkach tygodnia na sesji ministerialnej OPEC zapadła decyzja o pozostawieniu na niezmienionym poziomie wydobycia ropy przez tę organizację, zaspokajającą 40 procent światowego popytu. (PAP)

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane