Ceny ropy w USA spadają

  • PAP
opublikowano: 30-07-2021, 10:04

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają. Według analityków obawy o pandemię koronawirusa nie wpływają jednak na zmniejszenie popytu na surowiec. Ceny miedzi wzrosły podczas poprzedniej sesji.

Fot. Jim Black/Pixabay

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 73,26 USD, niżej o 0,48 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 75,61 USD za baryłkę, niżej o 0,51 proc.

Obydwa kontrakty benchmarkowe zmierzają do wzrostu o około 2 proc. w ciągu tygodnia, wspierane przez wskazania o ograniczonych dostawach ropy naftowej i silnym popycie w Stanach Zjednoczonych, największym światowym konsumencie ropy naftowej. Ceny idą jednak w kierunku skromnej miesięcznej straty w lipcu po wzroście w siedmiu z poprzednich ośmiu miesięcy.

„Mamy teraz wyższe ceny od nieco dłuższego czasu, ponieważ na rynku jest fundamentalny problem podażowy ze względu na ożywienie popytu, które obserwujemy w miejscach takich jak Stany Zjednoczone” – powiedział Justin Smirk, starszy ekonomista w Westpac.

„Zapotrzebowanie na energię pozostaje nienaruszone i wydaje się, że wielu czeka na zakupy na spadkach. Przewidujemy szczyt w wysokości 80 USD za Brent przed końcem tego roku” - powiedział Howie Lee, ekonomista z Oversea-Chinese Banking Corp., dodając, że duża część popytu nadal pochodzi z USA.

Nawet biorąc pod uwagę wzrost liczby przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, w całej Azji i niektórych częściach Europy, analitycy twierdzą, że rosnące wskaźniki szczepień ograniczą potrzebę restrykcji, które zdławiły popyt podczas szczytu pandemii w zeszłym roku.

„Myślę, że ryzyko dużych przestojów, które widzieliśmy w zeszłym roku, jest znacznie niższe” – powiedział Smirk.

„Wpływ wirusa na ceny ropy pozostanie na razie marginalny, dopóki główne rozwinięte gospodarki półkuli północnej, które są znacznie bardziej zaszczepione, pozostaną na trajektorii ożywienia” – powiedział Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w Oanda Asia Pacific Pt.

Analitycy wskazują na szybkie odbicie konsumpcji benzyny i produkcji przemysłowej w Indiach po gwałtownym wzroście Covid-19 na początku tego roku, jako znak, że gospodarki są bardziej odporne na pandemię.

„Tak, Delta to ryzyko, ale czy wykolei wzrost popytu w drugiej połowie? Może się tak nie zdarzyć” – powiedział analityk ds. surowców w Commonwealth Banku Vivek Dhar.

Na zakończenie sesji na LME miedź wzrosła o 138 USD do 9.824 USD za tonę.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane