Ceny ropy w USA spadają z powodu kryzysu w Europie i Iranu

DI, PAP
opublikowano: 09-01-2012, 08:50

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają z powodu kryzysu zadłużenia w Europie.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 66 centów do 100,90 USD. Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 5 centów do 113,11 USD za baryłkę.

Gracze rynkowi czekają na poniedziałkowe spotkanie liderów Niemiec i Francji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy spotkają się na śniadaniu roboczym, by rozmawiać na temat eurostrefy i podatku od transakcji finansowych.

Jest to jedno z licznych spotkań przywódców europejskich przez szczytem zaplanowanym na 30 stycznia, poświęconym walce z kryzysem zadłużenia w strefie euro.

Oczekuje się, że na spotkaniu Merkel z Sarkozym dojdą do głosu rozbieżności. Prezydent Francji zapowiedział bowiem, że jego kraj nie będzie czekać na swych europejskich partnerów, by uzgodnić ogólnounijny podatek, który ma poparcie Niemiec i Włoch, ale jest zdecydowanie odrzucany przez Wielką Brytanię, chroniąca swój rozbudowany sektor usług finansowych. Według przedstawicieli Paryża, Francja może skierować ustawę o podatku od transakcji finansowych do głosowania parlamentarnego już w lutym, nawet bez wsparcia swych partnerów z Unii Europejskiej.

Inwestorzy śledzą też informacje związane z Iranem.

Irański dziennik "Chorasan" zamieścił w niedzielę ostrzeżenie Strażników Rewolucji, że władze Iranu postanowiły zamknąć strategiczną cieśninę Ormuz, jeśli Zachód zablokuje eksport irańskiej ropy.

Ali Aszraf Nuri powiedział gazecie, że ta strategiczna decyzja została podjęta przez czołowe irańskie władze.

Już wcześniej irańscy politycy grozili zamknięciem cieśniny, lecz jest to, jak do tej pory najmocniejsze oświadczenie ze strony Teheranu.

Przez cieśninę Ormuz przepływa ok. 40 proc. światowego morskiego transportu tego surowca.

Zachód grozi blokadą eksportu irańskiej ropy, gdyż Iran stale odmawia wstrzymania wzbogacania uranu. Ściągnęło to na ten kraj kilka rund sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz dodatkowe restrykcje ze strony USA i państw Unii Europejskiej, gdyż Zachód podejrzewa, że irański program nuklearny ma na celu zdobycie broni atomowej. Sugestiom tym Teheran systematycznie zaprzecza.

Ceny ropy w USA zdrożały w tym roku o 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny ropy w USA spadają z powodu kryzysu w Europie i Iranu