Czytasz dzięki

Ceny ropy w USA spadają - zbiera się OPEC+ i oceni sytuację rynkową

  • PAP
opublikowano: 19-10-2020, 08:19

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku nieznacznie tanieje. W poniedziałek zbiera się OPEC+ - w formie online - i oceni sytuację na rynkach paliw - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 40,81 USD, niżej o 0,20 proc.

Ropa naftowa
fot. Bloomberg

Ropa Brent w dostawach na XII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 42,87 USD za baryłkę, niżej o 0,14 proc.

W poniedziałek zbiera się wspólny ministerialny komitet monitorujący OPEC+ (JMMC), który dokona oceny sytuacji na globalnych rynkach paliw i sprawdzi przestrzeganie przez kraje sojuszu deklarowanych kwot dostaw ropy.

Chociaż na rynkach nie oczekuje się po dzisiejszym posiedzeniu JMMC podjęcia decyzji w sprawie dostaw ropy, to jednak czołowi producenci ropy w OPEC+ - Arabia Saudyjska i Rosja - intensyfikują działania dyplomatyczne, ponieważ rynek ropy stoi w obliczu coraz wyższych dostaw surowca z Libii w sytuacji, gdy prognozy OPEC wskazują na mniejsze zapotrzebowanie na ropę na świecie.

"Wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że OPEC+ będzie musiał zrezygnować z pomysłu złagodzenia cięć dostaw ropy z państw sojuszu od przyszłego roku" - ocenia Warren Patterson, szef strategii towarowych w ING Group.

"OPEC musi uwzględnić odradzanie się pandemii koronawirusa i spadek popytu na paliwa" - dodaje.

Tymczasem w USA trwają starania w sprawie przyjęcia pakietu bodźców dla gospodarki, który pobudziłby popyt m.in. na paliwa.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wyznaczyła wtorek jako ostateczny termin - jeśli Biały Dom chce jeszcze przed wyborami osiągnąć postępy w sprawie umowy o fiskalnym stymulowaniu gospodarki.

Nastąpiłoby to jeszcze przed wyborami prezydenckimi w USA - 3 listopada - co na rynkach budzi optymizm, że trudne i przedłużające się negocjacje w sprawie pakietu pomocowego w USA mogą w końcu mieć swój finał - rozmowy Demokratów i Republikanów są w impasie od wielu miesięcy.

"Rozmowy na temat stymulowania gospodarki USA toczą się od dłuższego czasu +w tę i z powrotem+, ale teraz wygląda to nieco bardziej pozytywnie, jeśli chodzi o potencjalne osiągnięcie umowy" - ocenia Patterson.

Ropa w USA na NYMEX staniała na zakończenie poprzedniej sesji 0,2 proc., Brent na ICE straciła 0,5 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane