Ceny ropy wrócą do 80 dolarów za baryłkę

Wiesłąw Mróz
opublikowano: 23-05-2011, 00:00

W pierwszym kwartale 2011 r.,

światowe rynki akcji poszły nieco w górę, pomimo szeregu niekorzystnych wydarzeń makroekonomicznych, jak niepokoje społeczne na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, czy katastrofy w Japonii. W marcu, inwestorzy zaczęli jednak poszukiwać bezpiecznych przystani. Sądzimy, że utrzymujący się niepokój może mieć decydujący wpływ na wyniki rynków w najbliższej przyszłości. Uważamy, że rzeczywiste skutki tych globalnych wstrząsów mogą wychodzić na jaw dopiero z upływem kolejnych miesięcy.

W kolejnych kwartałach możemy spodziewać się rozwiązania libijskiego kryzysu i powrotu ceny ropy do 80 USD za baryłkę. Utrzymają się jednak niepokoje społeczne w innych krajach Bliskiego Wschodu, jak Jemen i Syria. Rynek japoński na krótko ożyje po uspokojeniu kryzysu nuklearnego. Europejskie banki będą gromadzić dodatkowy kapitał. Stopy procentowe będą rosnąć, a amerykańska Rezerwa Federalna oficjalnie zakończy program quantitative easing.

Największy udział w dobrych wynikach rynków akcji w pierwszym kwartale miały spółki z branży energetyki i materiałów. Choć udział tych dwóch sektorów w indeksach MSCI EAFE (Europa, Australia i Azja, Daleki Wschód) i MSCI World wynosił na koniec marca zaledwie od 8 do 11 proc., akcje tych przedsiębiorstw wypracowały znacznie wyższe stopy zwrotu od indeksów rynkowych i miały nieproporcjonalnie duży wkład w ich łączne dodatnie wyniki.

Uważamy, że sytuacja na rynkach nadal powinna być korzystna, biorąc pod uwagę ożywienie światowej gospodarki. Rozumiemy jednak niepokój wielu inwestorów, spodziewających się kolejnego makroekonomicznego tąpnięcia. Takie obawy mogą powstrzymywać rynki przez wzrostami. Koncentrujemy się na czynnikach fundamentalnych, poszukując spółek wyróżniających się zrównoważonym modelem biznesowym, solidnymi przepływami pieniężnymi i odpowiedzialnym zarządzaniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiesłąw Mróz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu