Ceny ropy zwyżkują w obawie o poziom dostaw

Pfleiderer Grajewo SA Pfleiderer Grajewo Spółka Akcyjna
opublikowano: 19-05-2003, 13:37

LONDYN (Reuters) - W poniedziałek po południu ceny ropy dalej zwyżkowały, ponieważ rynek obawia się zbyt niskiego poziomu dostaw surowca przed okresem letnim, charakteryzującym się dużym zapotrzebowaniem na paliwo, powiedzieli dealerzy.

Do godziny 13.30 cena lipcowych kontraktów terminowych na ropę Brent wzrosła o 15 centów i wynosiła 26,25 dolara za baryłkę. Analitycy techniczni spodziewają się, że ceny surowca będą się wahać w ograniczonym przedziale, w którym pierwszym poziomem oporu będzie pułap 26,50 dolara, a kolejnym na psychologiczny poziom 27 dolarów za baryłkę. Natomiast wsparcie znajduje się ich zdaniem na poziomie 26,10-26,15 dolara.

W Iraku, wysoki rangą przedstawiciel władz odpowiedzialnych za ropę powiedział w poniedziałek, że kraj ten eksportuje obecnie jedynie 310.000 baryłek surowca dziennie w porównaniu do 2,5 miliona baryłek dziennie przed wojną.

Dodał, że Bagdad będzie się starał osiągnąć poziom 1,3 miliona baryłek dziennie do połowy lipca, ale cel ten może zostać odłożony na później, jeżeli nie poprawi się bezpieczeństwo w kraju.

Zdaniem dealerów, rynek wspierają też pogłoski o możliwym obniżeniu produkcji ropy przez kartel eksporterów surowca - OPEC - na jego najbliższym posiedzeniu 11 czerwca w Katarze. Dodatkowo amerykańskie zapasy ropy są o 12 procent mniejsze niż rok wcześniej, a proces wznowienia eksportu z Iraku opóźnia się.

((Tłumaczył: Adrian Krajewski; Redagował: Piotr Skolimowski; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Adres internetowy: adrian.krajewski@reuters.pl))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Pfleiderer Grajewo SA Pfleiderer Grajewo Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny ropy zwyżkują w obawie o poziom dostaw