Ceny rosną, bo rynek płytki

Anna Borys
opublikowano: 06-12-2006, 00:00

Notowania obligacji rosną już dziewiąty dzień z kolei, choć ostatnio obroty znacznie zmalały. Wczorajsze wzrosty były zasługą paru transakcji międzynarodowych graczy. Na płytkim rynku ceny idą w górę mimo braku istotnych danych makroekonomicznych.

Inwestorzy chętnie kupowali papiery pięcio- i dziesięcioletnie. Ich rentowność o godz. 15.30 zjechała odpowiednio z 4,92 proc. w poniedziałek do 4,85 proc. i z 5,08 proc. do 5,02 proc. Ceny dwuletnich obligacji rosną znacznie wolniej — ich dochodowość spadła z 4,65 proc. do 4,60 proc.

„Krótkie” papiery są relatywnie tańsze z powodu dzisiejszego przetargu organizowanego przez Ministerstwo Finansów. Resort zaoferuje obligacje za dodatkowe 3,8 mld zł. To bardzo dużo, szczególnie pod koniec roku. Należy jednak zwrócić uwagę, że także w grudniu wygasają obligacje OK1206 za 5,4 mld zł. Dlatego inwestorzy powinni dobrze przyjąć środowy przetarg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu