Ceny rozpędzają się

ML
opublikowano: 30-06-2019, 22:00

Inflacja CPI w czerwcu osiągnęła rok do roku poziom 2,6 proc., czyli o 0,2 pkt proc. więcej niż wynosił konsensus rynkowy — wynika z szybkiego szacunku GUS.

To pierwszy raz od listopada 2012 r., kiedy wskaźnik przekroczył wyznaczony przez NBP cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. Głównym winowajcą wzrostu inflacji była podwyżka cen żywności i napojów, które podrożały o 5,7 proc. Hamulcowym były zamrożone prawnie ceny nośników energii, wobec czego rok do roku zanotowały one spadek o 1 proc. Według analityków o takiej zwyżce cen zdecydowały dwa główne powody. Po pierwsze — szybki wzrost cen wycieczek, hoteli i restauracji. Po drugie — w zgodnej opinii ekonomistów inflacja bazowa wzrosła do 1,9 proc., podczas gdy spodziewano się utrzymania poziomu sprzed miesiąca, czyli 1,7 proc. Na pełne dane o inflacji w czerwcu trzeba poczekać do 15 lipca, kiedy będą znane skumulowane szacunki dla II kw. i pierwszego półrocza.

OKIEM EKSPERTA

Presja inflacyjna coraz większa

GRZEGORZ MALISZEWSKI, główny ekonomista banku Millennium

Rosnące koszty pracy, energii, a także innych surowców powodują pogorszenie kondycji finansowej firm i kurczenie się marż, co w warunkach silnego popytu konsumpcyjnego zwiększa skłonność do podnoszenia cen. Dotyczy to szczególnie cen usług, których dynamika w maju wynosiła już 3,3 proc. Najbliższe miesiące powinny przynieść względną stabilizację rocznego wskaźnika inflacji w okolicachodczytu z czerwca. Pod koniec roku wzrost inflacji będzie bardziej zauważalny i w grudniu wskaźnik CPI zbliży się do 3,0 proc. W przyszłym roku trend zwyżkowy będzie kontynuowany i możliwe jest przekroczenie przez inflację górnego ograniczenia odchyleń od celu, tj. 3,5 proc. Głównym czynnikiem niepewności będzie wpływ rosnących cen energii dla gospodarstw domowych i pośrednio dla części przedsiębiorstw, w tym roku neutralizowany przez rząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ML

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu