Ceny ryżu wreszcie spadają

PAL
opublikowano: 30-04-2008, 14:49

Ceny ryżu spadły dziś najniżej od dwóch tygodni na giełdzie w Chicago po tym, jak spółki uwolniły wreszcie posiadane zapasy – podał Bloomberg.

Na rynku ryżu zrobiło się najtaniej od 2 tygodni, po tym, jak Standard & Poor's zapowiedział, że rolnicy posadzą więcej upraw w odpowiedzi na rekordy cenowe. 

„Rolnicy zdopingowani wzrostem cen szybko zwiększyli uprawy. W następnych kilku miesiącach będziemy obserwowali uspokojenie cen żywności” – powiedział Subir Gokarn, główny ekonomista agencji ratingowej Standard & Poor's odpowiedzialny za rynek Azji i Pacyfiku.

Ryż traci już piąty dzień z rzędu, spadając aż 12,6 proc. w stosunku do rekordu na poziomie 25,07 USD za 100 funtów odnotowanego 24 kwietnia w Chicago.

Ceny ryżu, podstawy żywieniowej dla połowy świata, wzrosły w br. ponad dwukrotnie, od kiedy Chiny, Wietnam oraz Indie zmniejszyły eksport. Kraje te, próbując utrzymać u siebie ceny ryżu na niskim poziomie, podniosły je dla reszty świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Ceny ryżu wreszcie spadają