Ceny w górę mimo niepewności

Anna Borys
opublikowano: 11-05-2006, 00:00

Aktywność inwestorów na rynku obligacji w środę nadal była ograniczona w związku z oczekiwaniem na decyzję władz monetarnych w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy niechętnie podejmowali ryzyko, bo nie mieli pewności, jak będzie kształtowała się polityka monetarna za oceanem.

Nastroje niepewności potwierdza wczorajsza aukcja siedmioletnich obligacji ze zmiennym kuponem. Popyt (5,0 mld zł) przewyższył ponad trzykrotnie podaż (1,5 mld zł). Cena tych papierów rośnie wraz ze wzrostem stopy procentowej. Taki wynik przetargu oznacza, że gracze wolą inwestować w bardziej pewne papiery, bo nie wiedzą, co będzie działo się na rynku w najbliższych dniach.

Mimo niskich obrotów krajowy rynek długu wzmocnił się wczoraj dzięki wzrostom cen papierów w Europie Zachodniej. O godzinie 15.30 rentowność dwuletnich papierów spadła do 4,37 proc. z 4,40 dzień wcześniej, pięcioletnich wyniosła 4,89 proc. wobec 4,92 proc. we wtorek. Dochodowość dziesięcioletnich obligacji osiągnęła wartość 5,12 proc. Dzień wcześniej było to 5,18 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu