Ceny w Katowicach szybko idą w górę

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 21-08-2007, 00:00

W całym kraju ceny mieszkań wyraźnie wyhamowały. Wyjątkiem jest stolica Górnego Śląska, gdzie idą szybko w górę.

Mieszkania Wyjątek potwierdza regułę

W całym kraju ceny mieszkań wyraźnie wyhamowały. Wyjątkiem jest stolica Górnego Śląska, gdzie idą szybko w górę.

W Katowicach i Łodzi ceny mieszkań drożeją. Z kolei w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i Wrocławiu na odwrót, spadają. Eksperci zastanawiają się, czy to chwilowa stabilizacja, czy trwały trend.

Najdroższym miastem w kraju pozostaje wciąż stolica. Lipiec przyniósł tutaj wzrost średnich cen o blisko 6 proc. Przyczyną była zwiększona podaż nowych mieszkań w takich dzielnicach, jak: Wola, Żoliborz, Śródmieście i Wilanów.

— Warszawa przekroczyła barierę 8500 zł za mkw. i wygląda na to, że powoli zbliża się do kresu swoich możliwości. Prognozujemy, że średnia cena 1 mkw. w stolicy raczej nie przekroczy 9 tys. zł — uważa Maciej Dymkowski dyrektor zarządzający redNet Consulting. Bariera popytu pojawiła się również w innych miastach.

Ceny nieznacznie wyhamowały w stolicy Wielkopolski. Dziś za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 7204 zł, czyli o 51 zł mniej niż przed miesiącem.

W Łodzi lokal kosztuje już blisko 6500 zł za mkw. Jednak w ciągu ostatniego miesiąca mieszkania podrożały tu średnio zaledwie o 2 proc. Ceny ustabilizowały się również w stolicy Małopolski i obecnie wynoszą średnio około 7862 zł za mkw. Podobnie było we Wrocławiu, gdzie w lipcu ceny spadły nawet o blisko 2 proc.

Wyjątkiem są Katowice, gdzie ceny mieszkań idą się w górę. Średnia wartość metra kwadratowego w stolicy Górnego Śląska wynosi dziś ponad 5000 zł i zdaniem ekspertów redNet Consulting, w dalszym ciągu będzie rosnąć. W ostatnich miesiącach wzrost cen wyniósł tu blisko 4 proc.

— Ten rynek znajduje się na początku drogi, którą inne duże miasta mają już za sobą. Dziś to jedno z niewielu miejsc w Polsce, w których należy liczyć się z dalszym wzrostem zarówno cen, jak i całego rynku. To miasto ma bardzo duży potencjał — uważa dyrektor redNet Consulting.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu