Cersanit ma nową fabrykę

Sebastian Gawłowski
15-06-2001, 00:00

Cersanit ma nową fabrykę

Giełdowy Cersanit otworzył w Wałbrzyskiej SSE fabrykę płytek ceramicznych. Strategia kieleckiej spółki zakłada skoncentrowanie dostaw na krajowy rynek i zwiększenie udziału w sprzedaży ceramiki o 10 proc. w ciągu dwóch lat.

Nakłady inwestycyjne na budowę fabryki Cersanitu wyniosą łącznie 150 mln zł. Dzięki umiejscowieniu nowego zakładu w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej spółka przez 10 lat będzie korzystała ze 100-proc. ulgi podatkowej. Strategia rozwoju kieleckiej firmy zakłada koncentrację sprzedaży produkcji na rynku polskim. Spółka szacuje swój udział w rynku ceramiki na ponad 40 proc.

— Obecna koniunktura w budownictwie nie jest sprzyjająca. Nie wpłynie to jednak na zmianę naszej strategii. Restrukturyzacja fabryki w Krasnymstawie sprawiła, że od początku roku nie wykorzystywaliśmy mocy produkcyjnych. Oczekuję więc znacznego zwiększenia dynamiki przychodów w drugim półroczu. W 2002 roku w związku z efektami przeprowadzonych inwestycji planujemy istotny wzrost wyników finansowych — mówi Mariusz Gromek, prezes Cersanitu.

Prezes spółki dodaje, że nadwyżki produkcyjne przeznaczone będą na eksport, który do 2003 roku ma stanowić 30-35 proc. całkowitej sprzedaży Cersanitu.

Spółka ma znaczne zadłużenie. Zobowiązania po pierwszym kwartale wyniosły 83,7 mln zł.

— Nie mamy problemów z obsługą zadłużenia. Od przyszłego roku jego poziom będzie systematycznie maleć — dodaje Mariusz Gromek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cersanit ma nową fabrykę