Cersanit pod presją walut

KSA
18-05-2009, 00:00

Zysk producenta wyposażenia łazienek skonsumowały ujemne różnice kursowe i opcje. Na szczęście dostrzega oznaki ożywienia.

Zysk producenta wyposażenia łazienek skonsumowały ujemne różnice kursowe i opcje. Na szczęście dostrzega oznaki ożywienia.

Pierwszy kwartał był trudny dla Cersanitu. Kryzys odbierał spółce klientów, szczególnie na rynkach wschodnich.

Widać to po poziomie przychodów. Od stycznia do maca producent płytek, ceramiki i mebli łazienkowych wypracował 303 mln zł przychodów. To niemal o jedną piątą mniej, niż osiągnął w tym samym okresie przed rokiem. Tymczasem analitycy, których oczekiwania podsumował PAP, spodziewali się sprzedaży o 11 proc. wyższej, niż pokazała spółka.

Cersanit dostrzega jednak światełko w tunelu. "Od marca grupa odnotowuje w zakresie sprzedaży oznaki powrotu do trendu wzrostowego na wszystkich znaczących rynkach. Istotne znaczenie ma w tym wypadku również przechodzenie przez podmioty grupy na rozliczenia z klientami na rynkach wschodnich w walutach lokalnych" — napisał zarząd w komentarzu do raportu.

Podobnie, jak w poprzednim kwartale, na poziom zysków spółki negatywnie wpłynęły ujemne różnice kursowe oraz opcje walutowe.

Pierwszy czynnik obciążył wynik per saldo kwotą 50,1 mln zł (taka była nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi) natomiast rozliczenie transakcji pochodnych poskut-kowało stratą wysokości 58,5 mln zł.

Ostatecznie Cersanit miał 30 mln zł zysku operacyjnego (o 44 proc. mniej niż rok wcześniej) i 48,3 mln zł straty netto wobec 20,7 mln zł zysku przed rokiem. Strata była niższa od oczekiwań analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cersanit pod presją walut