Cersanit prowadzi rozmowy w sprawie kolejnych przejęć w Rosji

ISB
14-11-2007, 17:48

Cersanit, producent ceramiki sanitarnej, prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia z rosyjskimi firmami z branży produkcji płytek i ceramiki, powiedział w wywiadzie dla telewizji TVN NBC prezes Mirosław Jędrzejczyk.

"Rozmawiamy z następnymi, potencjalnymi firmami do przejęcia w Rosji, i to w branży płytkowej i ceramicznej" - powiedział Jędrzejczyk.

Jędrzejczyk podkreślił, że obecnie Cersanit jest drugim producentem płytek ceramicznych w Europie, jeśli chodzi o wolumen produkcji. W grupie, produkowanych jest obecnie prawie 60 mln m.kw. płytek. Produkcja pierwszego gracza na rynku - firmy Marazzi wynosi ok. 100 mln m.kw.

"Nasz plan zakłada w ciągu kilku lat dojście do 100 mln m.kw. produkcji, jeśli chodzi o płytki ceramiczne, do ponad 10 mln sztuk ceramiki, co pozwoli nam być w pierwszej trójce, jeśli chodzi o produkcję elementów ceramicznych" - powiedział. Strategia Cersanitu jest taka, by produkować wszystko, co jest potrzebne do łazienki.

W środę Cersanit i Opoczno poinformowały, że akcjonariusze obu spółek porozumieli się co do ich połączenia poprzez przejęcie przez Cersanit całego majątku Opoczna w zamian za akcje Cersanitu, które byłyby wydawane według parytetu 1,33 akcji Cersanitu za 1 akcję Opoczna.

Cersanit zapowiedział jak najszybsze doprowadzenie do walnego zgromadzenia w celu podjęcia decyzji o fuzji.

"Przejęcie Opoczna prowadzi do tego, żeby stać się liderem rynku, ale gdyby nie to, robilibyśmy to w inny sposób" - powiedział prezes.

Jędrzejczyk poinformował, że przejęta w Rumunii fabryka ceramiki, która jest obecnie w restrukturyzacji od I kw. 2008 roku będzie produkować 1 mln sztuk ceramiki.

"Jest też firma w Rosji, która produkuje ponad 8 mln m.kw. płytek. Są w budowie dwie olbrzymie fabryki na Ukrainie. W I etapie te fabryki będą produkować 7 mln płytek i 1 mln sztuk ceramiki. Dzisiaj podjęliśmy decyzję o drugim etapie, czyli kolejnych 5 mln płytek i kolejny 1 mln ceramiki na Ukrainie" - dodał prezes.

Prezes zapewnił, że będące obecnie w złym stanie fabryki Opoczna będą się rozwijać. "Nie będzie likwidacji fabryk Opoczna, nie możemy tez przenieść produkcji do Cersanitu"- powiedział.

Prezes poinformował, że obecnie ponad 50% w przychodach Cersanitu stanowią płytki. Po przejęciu rosyjskiej Liry ten udział jeszcze wzrośnie.

"Będziemy rozwijać i płytki i ceramikę i elementy okołopłytkowe i okołoceramiczne, czyli meble łazienkowe, wanny, brodziki - dzisiaj przychody z tej grupy produktów stanowią ponad 11%, to jest bardzo dużo" - powiedział.

Cersanit miał 41,29 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2007 roku wobec 48,88 mln zł zysku rok wcześniej.

Po trzech kwartałach grupa miała 107,94 mln zł zysku wobec 125,32 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 1100,72 mln zł wobec 579,88 mln zł.

Jędrzejczyk wyjaśnił, że gorsze wyniki spowodowane są przejęciami. "Jesteśmy w fazie dynamicznego rozwoju. Przejęcia firm w różnych częściach Europy kosztują, ale jestem przekonany, że te przejęcia dadzą w przyszłości bardzo dobre wyniki" - powiedział prezes.

Spółce wyraźnie przeszkadza też silny złoty. "Tracimy dziesiątki milionów złotych z powodu umocnienia się złotego. Ważne, że eksport [ponad 40% przychodów ogółem] jest głównie w tę stronę dolarową - na rynki rosyjskie i ukraińskie, gdzie walutą handlową jest dolar" - wyjaśnił.

W połowie października Cersanit, kupił po 100% akcji pięciu rosyjskich spółek zajmujących się produkcją i sprzedażą płytek ceramicznych na terenie Rosj: Avtis, Zolotoy Iris, Tiles Trading, Lira Trade oraz Frianovo Ceramic Faktory. Łączna kwota tej inwestycji wyniosła 43,48 mln euro, czyli ok. 163,28 mln zł. (ISB)

amo/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Cersanit prowadzi rozmowy w sprawie kolejnych przejęć w Rosji