Cersanit zbuduje zakład w Starachowickiej SSE

Paweł Mazur
opublikowano: 18-03-2002, 00:00

Za 15 mln zł Cersanit wybuduje na terenie Starachowickiej SSE zakład, który zajmie się wytwarzaniem brodzików i wanien akrylowych. Dzięki temu giełdowa firma postawi kolejny krok w budowie grupy, zajmującej się produkcją wyposażenia łazienek.

Giełdowy Cersanit przymierza się do wybudowania jeszcze w tym roku nowego zakładu produkcyjnego. Inwestycja ma powstać na terenie Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Giełdowa firma działa już na jej terenie przez spółkę Cersanit II, która zajmuje się produkcją mebli łazienkowych.

— Projekt budowy zatwierdziła rada nadzorcza. W zakładzie wytwarzane będą elementy wyposażenia łazienek, takie jak wanny czy brodziki akrylowe — mówi Artur Kłoczko, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Cersanitu.

Giełdowa firma sprzedawała już tego typu wyroby, sygnowane znakiem Cersanitu. Nie była jednak ich bezpośrednim producentem. Koszt starachowickiej inwestycji wyniesie szacunkowo około 15 mln zł. Produkcja ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Na tym tegoroczne plany Cersanitu się nie kończą. Jeszcze w 2002 r. ma dojść do rozbudowy uruchomionej w ubiegłym roku w Wałbrzyskiej SSE fabryki gresu i płytek ceramicznych. Pochłonie ona około 60 mln zł. Moce produkcyjne fabryki wzrosną o blisko 50 proc. — do 13-13,5 mln mkw.

— Z jednej strony chcemy wypierać z krajowego rynku import, a z drugiej, około 40 proc. produkcji rozbudowanej wałbrzyskiej fabryki wysyłać na eksport — twierdzi Artur Kłoczko.

Na polskim rynku Cersanit jest najbardziej znany z produkcji ceramiki sanitarnej w fabryce w Krasnymstawie. Giełdowa spółka ma w tym segmencie około 40- -proc. udział w krajowej sprzedaży. Zdaniem Artura Kłoczki, firma będzie stopniowo wchodziła na rynek z produktami droższymi, a zarazem bardziej rentownymi. Zwiększyć się ma m.in. liczba wytwarzanych kompaktów. Już obecnie moce fabryki (o wydajności około 2,2 mln sztuk rocznie) wykorzystane są niemal w całości.

— Moim zdaniem, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się dalsza rozbudowa istniejącego zakładu — ocenia Rafał Jankowski, analityk CDM Pekao.

Od pewnego czasu rynek spekuluje na temat możliwości przejęcia przez Cersanit krakowskiej Armatury. Wiadomo też, że PZU Życie, które jest w posiadaniu ponad 90 proc. akcji tej spółki, chce wyjść z tej inwestycji. Jak twierdzi Artur Kłoczko, obecnie „Cersanit nie prowadzi żadnej procedury formalnej w celu odkupienia akcji Armatury od PZU Życie”.

Cersanit w ubiegłym roku zanotował skonsolidowany wynik na poziomie 248,7 mln przychodów ze sprzedaży przy zysku netto 19,9 mln zł.

Właścicielem Cersanitu jest Michał Sołowow, który kontroluje giełdowe firmy z branży budowlanej: Mitex oraz Echo Investment.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cersanit zbuduje zakład w Starachowickiej SSE