Certy f ikaty ISO już spowszedniały w branży

Dorota Kaczyńska
12-09-2005, 00:00

Analiza ryzyka zaczyna odgrywać coraz większą rolę w systemowym zarządzaniu firmą. Staje się jednocześnie podstawą budowy strategii spółek energetycznych.

Dobrze zaprojektowany system bezpieczeństwa energetycznego w Polsce powinien być nie tylko dopasowany do strategii energetycznej kraju, ale również uwzględniać strategie poszczególnych podmiotów wytwarzających i dystrybuujących energię.

W stronę procesów

— Obecne stosowane podejście poszczególnych podmiotów do bezpieczeństwa produkcji i obrotu prądem nie w pełni odpowiada oczekiwaniom odbiorców. Mimo to sposób zarządzania spółek z sektora energetycznego ewoluuje, a niezawodność działania staje się jednym z ich najważniejszych celów biznesowych — mówi Tomasz Redliński, menedżer zespołu w departamencie zarządzania spółki Doradztwo Gospodarcze DGA.

Organizacja działalności firm zapewniających energię w kraju odchodzi od zarządzania niesystemowego na rzecz budowy „systemu obronnego”, opartego na analizie ryzyka.

— Uporządkowany sposób zarządzania, uwiarygodniony certyfikatem ISO 9001, nie jest już żadną nowością dla tego sektora. Normą staje się również coraz częściej stosowane zarządzanie bezpieczeństwem informacji oparte choćby na standardzie BS 7799. Na popularności zyskuje natomiast zagadnienie systemowego zarządzania ciągłością działania. Zainteresowanie nim wynika przede wszystkim z poszukiwania oszczędności i możliwości podnoszenia efektywności samych spółek — opowiada Tomasz Redliński.

— Właściwe postępowanie oparte na wcześniej przemyślanych planach w przypadku nawet niewielkiej awarii może uchronić krajową sieć energetyczną przed załamaniem się. Dlatego tak ważna jest odpowiednia współpraca poszczególnych podmiotów sektora energetycznego oraz działanie proceduralne w zgodzie z ogólną strategią kraju i strategiami zarządów poszczególnych spó- łek tego sektora. Włączenie do strategii spółki zarządzania ciągłością, bazującego na sprawdzonych w Europie praktykach systemowego zapewnienia ciągłości procesów, podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju — dodaje Marek Ruciński, dyrektor Koncernu Energetycznego Energa.

Europejskie rozwiązania

Przyjęcie odpowiedniej strategii ciągłości zarządzania jest możliwe dzięki obiektywnie przeprowadzonej analizie ryzyka.

— Podejście oparte na ocenie ryzyka oraz strategii ciągłości umożliwia nowe spojrzenie na awarie występujące w sieci energetycznej. Spółki kładą także coraz większy nacisk na łagodzenie skutków wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Na przykład w celu uniknięcia przeciążenia i wyłączenia danego elementu rozpatruje się metody przeciwdziałania oparte nie tylko na rozwiązaniach technicznych. Proponuje się także m.in. ściślejszą współpracę spółek dystrybucyjnych z dużymi odbiorcami energii, którzy w przypadku przeciążenia sieci mogliby ograniczyć swoje zapotrzebowanie, a zapobiegając jednocześnie całkowitemu wyłączeniu sieci — opowiada Tomasz Redliński.

Do budowy systemów zarządzania ciągłością działania w Europie wykorzystywane jest opracowanie PAS 56. Daje ono wytyczne do zarządzania systemowego tym obszarem oraz służy do oceny takich systemów.

— Idea tego dokumentu jest zgodna z nowoczesnym sposobem zarządzania organizacją przez podejście procesowe, które zostało narzucone w wytycznych normy ISO 9001:2000 — mówi Tomasz Redliński.

Stosowana na świecie metodyka wymusza analizę procesów zachodzących w organizacji, a następnie wybranie tych najważniejszych ze względu na cele firmy. Dopiero dla takich procesów przeprowadza się szczegółową analizę ryzyka, która może być podstawą nie tylko do zmian w infrastrukturze technicznej spółki energetycznej, ale również do opracowania planów awaryjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Certy f ikaty ISO już spowszedniały w branży