Certyfikat to już standard

  • Emil Górecki
opublikowano: 29-11-2013, 00:00

Z pełną świadomością plusów czy też podążając za tłumem — trudno o dewelopera, który zbuduje biurowiec, nie myśląc o ekoświadectwie

Spośród działających na świecie kilkunastu systemów certyfikowania ekologicznych budynków w Polsce najbardziej przyjęły się amerykański LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) i brytyjski BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Są obecne w Polsce od mniej niż dekady i na początku funkcjonowały jako wierne kalki standardów stosowanych w krajach, skąd pochodzą. Ale ponieważ Warszawa to nie Londyn ani Nowy Jork, organizacje, które je przyznają, postanowiły te standardy przystosować do polskich realiów. W krajowych wersjach nie ma ulgowego traktowania kwestii zużycia wody czy segregacji śmieci. Po prostu certyfikaty te musiały współgrać z polskimi normami budowlanymi czy uwzględniać inne środki transportu publicznego oraz czas dotarcia pracownika.

— Dziś certyfikat ekologiczny to wyraz dbania o środowisko. Czy fundusze są skłonne zapłacić więcej za certyfikowany budynek? Sami się nad tym zastanawiamy — mówi Jacek Wachowicz, członek zarządu Globe Trade Centre.

Zielone pokolenia

Początek zielonej rewolucji w polskich biurowcach wywołały firmy, które zechciały certyfikować już istniejące budynki ze swoich portfeli. Dziś pierwsza fala certyfikacji jest już za nami, a w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie zdążyło nawet urosnąć pierwsze „pokolenie” biurowców, w których ekologiczne rozwiązania były obecne od momentu poczęcia na deskach kreślarskich. Wśród badanych przez CMG nie było ani jednej firmy, która kwestionowała, że decyzję o certyfikacji trzeba podjąć na pierwszych etapach przygotowania inwestycji. (O tym, jak powstało badanie, czytaj na stronach 16-17).

— Jest grupa deweloperów bardzo świadomych tego, co tak naprawdę oznacza uzyskanie certyfikatu ekologicznego, jednak sporo z nich robi to dlatego, że to samo robi konkurencja. Motywatorem jest także to, że fundusze kupujące nowe budynki zwykle wymagają potwierdzenia ekologiczności czy zrównoważenia biurowca. Certyfikat wydaje się najbardziej wiarygodny — mówi Jerzy Wójcik, doradca deweloperów w procesie certyfikacji z Colliers International.

Drogie technologie

Zdobycie certyfikatu jest jednak postrzegane głównie jako koszt. Według największej grupy spośród badanych deweloperów (38 proc.), podnosi to nakłady na budowę o 5-10 proc., choć jeszcze 5-7 lat temu wielu specjalistów z rynku nieruchomości szacowało je nawet na 20-25 proc. Tymi dodatkowymi kosztami są przede wszystkim nowe technologie (87 proc. wskazań) i ekologiczne materiały budowlane (66 proc.). Za najmniej ważny powód wzrostu kosztów uznano zatrudnienie specjalistów.

— W budynkach zlokalizowanych w centrach miast, gdzie najemcy płacą więcej, ale również wymagają odpowiedniego naświetlenia, komunikacji czy klimatyzacji, koszty dodatkowej infrastruktury ekologicznej będą niewielkie. Ona już i tak jest tam standardem. Relatywnie więcej trzeba wydać na przystosowanie budynku niższej klasy i w gorszej lokalizacji, gdzie w standardzie jest oferowane znacznie mniej — mówi Jerzy Wójcik.

Wiara w opłacalność

Aż 61 proc. badanych uważa, że dodatkowe koszty związane z przystosowaniem biura do wymogów ekologiczności zwracają się w eksploatacji budynku, a 76 proc. jest przekonana, że w przyszłości certyfikacja będzie tańsza.

— Aż 21 proc. ankietowanych nie wie, czy dodatkowe koszty przy budowie i projektowaniu zostaną spłacone. Jak to tłumaczyć? Dziś łatwo oszacować koszty certyfikacji, asesora czy dodatkowych instalacji, ale nie mamy żadnych danych z polskiego rynku o tym, czy i ile można zaoszczędzić, inwestując w pewne rozwiązania ekologiczne. Właśnie to ma być kolejnym etapem naszego badania — zapowiada Katarzyna Chwalbińska-Kusek z Buro Happold.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Certyfikat to już standard