Cesar: Schaeuble to piroman udający strażaka

Carlos Cesar, szef rządzącej w Portugalii Partii Socjalistycznej twierdzi, że niemiecki minister finansów, Wolfgang Schaeuble, to „piroman udający strażaka”.

Wypowiedź Cesara nastąpiła po tym, jak Schaeuble skrytykował odejście władz Portugalii od polityki oszczędności. Niemiecki minister oświadczył, że Portugalia odnosiła duże sukcesy dopóki w ubiegłym roku do władzy nie doszli Socjaliści, „którzy nie respektują tego, co uzgodnił poprzedni rząd”.

Zobacz więcej

Wolfgang Schaeuble Bloomberg

- Jak wszyscy wiedzą, niemiecki minister finansów jest piromanem, który próbuje przedstawiać siebie jako strażaka – powiedział Cesar. – Wydaje się, że jego rodacy go nie lubią – dodał, wskazując na niedawne inwestycje niemieckich firm w Portugalii.

Szef portugalskich socjalistów uważa, że niemieckie firmy dostrzegają potencjał gospodarki Portugalii oraz uważają za dodatkową wartość stabilność polityczną i socjalną. 

Po objęciu władzy Partia Socjalistyczna obniżyła podatki dla najmniej zarabiających i przestała realizować działania oszczędnościowe uzgodnione po tym, jak Portugalia musiała skorzystać z 78 mld EUR pomocy finansowej.

Premier Portugalii, Antonio Costa, odniósł się do krytyki niemieckiego ministra finansów mówiąc, że „zwraca uwagę głównie na tych Niemców, którzy znają Portugalię i dzięki temu wiedzą o czym mówią”.  

W 2015 roku deficyt budżetowy Portugalii sięgał 4,4 proc. PKB. Wyższy miały tylko Grecja i Hiszpania. W tym roku ma spaść do 2,4 proc. PKB, a w projekcie budżetu na 2017 rok zapisano jego redukcję do 1,6 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.de

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Cesar: Schaeuble to piroman udający strażaka