ČEZ myśli o wycofaniu się z Polski

opublikowano: 27-05-2019, 10:19

Czeska grupa energetyczna się wyprzedaje. Pod młotek ma trafić jej majątek w Bułgarii, Rumunii i Turcji, ale planuje też sprzedaż dwóch polskich elektrowni.

O wycofaniu się ČEZ z Bałkanów mówi się już od dawna, jednak informacja o możliwej sprzedaży aktywów w Polsce to nowość.

Zobacz więcej

Daniel Beneš, prezes ČEZ

„Rozważamy to, aby w celu obniżenia emisji dwutlenku węgla w ramach grupy, wycofać się z Polski, gdzie mamy dwie elektrownie węglowe” powiedział w poniedziałek rozmowie z dziennikiem „Hospodářské noviny” prezes ČEZ Daniel Beneš.

Chodzi o podkrakowską Elektrownię Skawina oraz chorzowską elektrociepłownię ELCHO, które czeski koncern kupił w 2006 r. Elektryczna moc zainstalowana pierwszego z tych zakładów to 330 MW, drugi ma 204 MW mocy elektrycznej i 500 MW cieplnej.

- Jesteśmy bardzo zainteresowani działalnością na polskim rynku. Po Bułgarii i Rumunii udało nam się spełnić wizję, by zająć pierwszą pozycję na rynku energii elektrycznej w Europie Środkowej – mówił przy okazji polskich akwizycji ponad 13 lat temu ówczesny prezes czeskiej firmy Martin Roman.

ČEZ należy w 69,8 proc. do czeskiego rządu. Premier Andrej Babiš powiedział, że rozmowie z czeskim dziennikiem, że nie wie nic o takich planach koncernu. Jednak już wcześniej szef rządu krytykował nieudaną ekspansję zagraniczną ČEZ-u. Nowa strategia koncernu, która ma być uchwalona w przyszłym miesiącu przez jego akcjonariuszy przewiduje, że ČEZ ma się ona w większym stopniu koncentrować na czeskim rynku.

Oprócz czterech wymienionych wyżej państw oraz rodzimego rynku grupa jest też obecna na Słowacji, w Niemczech oaz we Francji. Daniel Beneš nie odniósł się w żaden sposób do przyszłości zachodnioeuropejskich aktywów grupy.

„Z pewnością chcemy zakończyć wszystkie projekty, a dopiero potem zastanawiać się, co dalej z nimi robić” powiedział „Hospodářskim novinom” prezes ČEZ.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu