Czytasz dzięki

Cezary Mech jest za znaczącym obniżeniem stóp procentowych

Internet Securities
opublikowano: 27-09-2005, 10:38

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna obniżyć stopy procentowe na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu i to w sposób znaczący – ponieważ stopy w Polsce nie powinny być wyższe niż w Unii Europejskiej, uważa Cezary Mech, kandydat Prawa i Sprawiedliwości (PiS) na ministra finansów.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna obniżyć stopy procentowe na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu i to w sposób znaczący – ponieważ stopy w Polsce nie powinny być wyższe niż w Unii Europejskiej, uważa Cezary Mech, kandydat Prawa i Sprawiedliwości (PiS) na ministra finansów.

Zapytany w wywiadzie dla radia PiN, czy RPP powinna obniżyć stopy na wrześniowym posiedzeniu, Mech odpowiedział: „Tak. Znacząco”.

„Ponieważ u nas poziom inflacji jest 1,6%, a więc bardzo niski, jeśli porównamy – w UE jest 2,2%, a więc jest wyższy, EBC ma stopę 2%, u nas jest 4,5% – wydaje się, że nie ma żadnych racjonalnych przesłanek, żeby stopy procentowe były na wyższym poziomie niż w UE” – powiedział ekspert PiS-u, autor programu gospodarczego tej partii.

Inflacja konsumencka (CPI) wyniosła w Polsce w sierpniu 1,6% r/r wobec 1,3% w lipcu. Wzrost zharmonizowanego indeksu cen konsumenckich (HICP) wyniósł w Polsce w lipcu 1,5% r/r wobec 1,4% w czerwcu, a w całej UE – 2,1% r/r wobec 2,0% w poprzednim miesiącu.

„Pamiętajmy o jednym, jednym z kluczowych elementów związanych z pobudzeniem gospodarki jest to, by inwestycje produkcyjne się w Polsce opłacały. Jeśli stopy procentowe są zbyt wysokie, to tysiące projektów inwestycyjnych produkcyjnych nie jest przez przedsiębiorców podejmowane, bo się opłaca bardziej, powiedzmy, inwestować w instrumenty bezpieczne, w obligacje, niż w bardziej ryzykowne miejsca pracy” – powiedział także Mech.

Większość ekonomistów oczekuje, że ze względu na niejasną sytuację polityczną po niedzielnych wyborach rada wstrzyma się w tym miesiącu z obniżką stóp procentowych, choć dalsze poluzowanie polityki pieniężnej powinno nastąpić jeszcze w tym roku. RPP obniżała stopy procentowe w 2005 roku już pięciokrotnie, łącznie o 2 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej, do 4,50%.

PiS chce zlikwidować RPP, a jej kompetencje przekazać zarządowi Narodowego Banku Polskiego (NBP). Jednakże do przeprowadzenia tego projektu niezbędna jest zmiana konstytucji, a po niedzielnych wyborach zwycięska koalicja PiS-u i Platformy Obywatelskiej (PO) nie uzyskała na to wystarczającej większości. (ISB)

tom/bas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane