Chaberek: Zarząd PKP PLK podnosi wynagrodzenia o 84 zł

01-03-2007, 11:44

Zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) podjął w czwartek rano decyzję o podwyżce wynagrodzeń w wysokości 84 zł od 1 marca - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister transportu Mirosław Chaberek.

Chaberek odpowiadał na pytanie posła Wiesława Szczepańskiego (SLD), który pytał, jakie są przyczyny ostatnich protestów kolejarzy.

Wiceminister transportu powiedział, że pracownicy PKP PLK mają formalne i moralne uzasadnienie dla występowania o podwyżki płac. Średnia płaca stanowi 84,54 proc. średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw. Od października 2001 roku w spółce dokonano jedynie dwóch systemowych podwyżek wynagrodzeń.

Chaberek poinformował, że w strategii spółki zakłada się między innymi, iż wzrost wynagrodzeń zasadniczych będzie następował przy nie przekroczeniu wskaźnika wzrostu wynagrodzeń powyżej 3,4 proc. Związkowcy występują o podwyżkę przekraczającą ten wskaźnik.

W ubiegły czwartek, w Krakowie i Kutnie kolejarze wyszli na tory i zatrzymali ruch pociągów, protestując przeciwko brakowi postępów w rozmowach na temat podwyżek. W czwartek przed południem związkowcy zablokowali na kilka godzin tory na dworcu w Katowicach.

Ostatnia tura rozmów miała miejsce w środę, ale stronom nie udało się dojść do porozumienia.

Zarząd przedłożył związkowcom propozycję porozumienia. Według nowej propozycji, podwyżka w wysokości 100 zł zostałaby wprowadzona z dniem 1 marca, a dodatkowo nastąpiłoby jednorazowe zwiększenie premii za luty w wysokości 50 zł.

Jak powiedział w środę PAP przewodniczący Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność" Wiesław Pełka, związkowcy chcą, aby 100 zł podwyżki było liczone do wynagrodzenia zasadniczego (co podniosłoby wartość dodatkowych elementów wynagrodzenia, jak godziny nadliczbowe, dodatki za pracę w warunkach szkodliwych, wysługa lat itp.), a nie do całości wynagrodzenia, jak proponuje zarząd PKP PLK. Podwyżka miałaby wejść w życie od 1 lutego (poprzednio związkowcy mówili o 1 stycznia). (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chaberek: Zarząd PKP PLK podnosi wynagrodzenia o 84 zł