Chalupec: Chcemy zamknąć transakcje z Unipetrolem do końca V

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-05-2005, 15:10

PKN Orlen zamierza zamknąć transakcję nabycia 62,99 proc. akcji czeskiego Unipetrolu w ostatnich dziesięciudniach maja. W trzecim kwartale tego roku planuje natomiast przedstawić plan finansowy przejętego holdingu.

PKN Orlen zamierza zamknąć transakcję nabycia 62,99 proc. akcji czeskiego Unipetrolu w ostatnich dziesięciudniach maja. W trzecim kwartale tego roku planuje natomiast przedstawić plan finansowy przejętego holdingu. Wcześniej przeprowadzi jego audyt i wycenę aktywów - poinformował prezes płockiego koncernu Igor Chalupec w ostatnim numerze "Orlen Ekspresu", wewnętrznej gazety spółki.

    "Umowa z funduszem Majątku Narodowego Rządu Czeskiego przewiduje, iż powinniśmy po zamknięciu transakcji przeprowadzić szczegółowy audyt Unipetrolu. W oparciu o jego wyniki będzie określona wartość aktywów netto. Jeżeli wartość Unipetrolu okaże się znacząco większa niż (...) w zeszłym roku, wtedy będziemy musieli dopłacić, ale ta dopłata nie może być większa niż 15 proc. wartości transakcji" - powiedział orlenowskiej gazecie prezes Chalupec.

    Przyznał, że wyniki Unipetrolu są coraz lepsze i gdyby to okazało się konieczne "lepiej jest zapłacić więcej za aktywa dobrej wartości, za porządnie funkcjonującą firmę, niż zapłacić mniej, ale za firmę, z którą mielibyśmy poważne kłopoty".

    Pod koniec kwietnia, po zgodzie organów antymonopolowych Komisji Europejskiej na przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Unipetrolem, rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz ujawnił PAP, iż spółka poinformuje oficjalnie o szczegółach procesu integracji z czeskim holdingiem po stu dniach od ostatecznego zamknięcia transakcji kupna pakietu jego akcji. Wcześniej zarząd PKN Orlen zadeklarował, iż chce jak najszybciej sfinalizować transakcję zakupu akcji Unipetrolu, dokonując płatności z własnych funduszy oraz linii kredytowych.

    PKN Orlen podpisał 4 czerwca 2004 roku z czeskim Funduszem Majątku Narodowego umowę kupna 62,99 proc. akcji Unipetrolu o wartości 13,05 mld koron czeskich, czyli ok. 480 mln USD - w obrocie giełdowym znajduje się obecnie 37,01 proc. akcji Unipetrolu. Pierwszą ratę w wysokości 10 proc. za nabywane aktywa PKN Orlen wpłacił 28 czerwca 2004 roku. 

    W połowie marca 2005 roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej zawiadomienie o planowanej koncentracji, czyli połączeniu z czeskim holdingiem Unipetrol po ostatecznym jego przejęciu. W tym samym czasie informował też, iż rozważa możliwość pozostawienia akcji Unipetrolu na czeskiej giełdzie papierów wartościowych.

    Zgodnie z prawnymi wymogami PKN Orlen w ciągu 60 dni od daty zamknięcia transakcji kupna Unipetrolu ogłosi wezwanie do sprzedaży pozostających w obrocie publicznym akcji czeskiego holdingu i jego spółek zależnych: Paramo i Spolana, notowanych na giełdzie w Pradze. Unipetrol posiada 81,8 proc. udziałów w Spolana a.s., podmiocie zajmującym się produkcją tworzyw sztucznych, oraz 73,5 proc. udziałów w rafinerii ropy naftowej Paramo a.s.

    Kupno akcji czeskiego Unipetrolu to pierwsza udana akwizycja płockiego koncernu w europejskim sektorze rafineryjno-petrochemicznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane