Czytasz dzięki

Chalupec: PKN Orlen zainteresowany inwestycjami na Litwie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-09-2005, 12:30

PKN Orlen jest zainteresowany inwestycją w litewską rafinerię w Możejkach - poinformował w środę dziennikarzy prezes PKN Orlen Igor Chalupec.

PKN Orlen jest zainteresowany inwestycją w litewską rafinerię w Możejkach - poinformował w środę dziennikarzy prezes PKN Orlen Igor Chalupec.

    "Będziemy analizowali tę możliwość" - powiedział Chalupec. Podkreślił, że jest to wstępny etap rozmów. Zaznaczył przy tym, że Możejki mają większe znaczenie dla gospodarki litewskiej niż PKN Orlen dla polskiej.

    Prezes powiedział, że we wtorek przedstawiciele PKN Orlen byli na Litwie. 

    W środę "Gazeta Wyborcza" podała, że oprócz Orlenu zainteresowanie akcjami Możejek wyraziło kilka dużych koncernów naftowych, w tym amerykański ConocoPhilips, rosyjsko-brytyjski TNK-BP, rosyjski Łukoil oraz Gazprom. Jak napisano, obecnie inwestorem strategicznym Możejek jest rosyjski koncern Jukos, który ma 53,7 proc. akcji rafinerii. Do państwa litewskiego należy 40,66 proc. akcji, resztę mają drobni inwestorzy.

    Pod koniec czerwca media informowały, że PKN Orlen jest zainteresowany inwestycjami na południu i wschodzie Europy, w republikach nadbałtyckich i na Bałkanach.

    W poniedziałek rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz poinformował PAP, że konsorcjum PKN Orlen i Zorlu Group odpadło z przetargu na zakup 51 proc. akcji tureckiej spółki Tupras, będących w posiadaniu Tureckiej Agencji Prywatyzacji.

    PKN Orlen i Zorlu Group utworzyły konsorcjum specjalnie do prywatyzacji Tupras - oba podmioty objęły w nim po 50 proc. udziałów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane