Chalupec: PKN rozważa udział w prywatyzacji Grupy Lotos i PGNiG

Internet Securities
opublikowano: 03-02-2005, 11:36

PKN Orlen rozważa udział w prywatyzacjach Grupy Lotos SA oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), powiedział w czwartek Chalupec.

PKN Orlen rozważa udział w prywatyzacjach Grupy Lotos SA oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), powiedział w czwartek Chalupec.

„Udział w tych prywatyzacjach jest uzależniony od tego, czy uda się to przeprowadzić w sposób przyjazny, czy będziemy mieć nad tym procesem kontrolę oraz że możliwe będą synergie” – powiedział Chalupec podczas prezentacji nowej strategii Orlenu.

Podkreślił, że spółka kładzie duży nacisk na inwestycje w dziedzinie hurtu oraz logistyki.

Oferta publiczna PGNiG planowana jest na czerwiec, a Lotosu – wstępnie na wrzesień.

Chalupec poinformował też, że spółka rozważa dodatkowy program inwestycyjny na poziomie 2,7 mld zł. Jego efekty nie są uwzględnione w podanych w czwartek prognozach, mówiących o 1,7 mld zł nakładów inwestycyjnych w latach 2005-2009 (bez uwzględnienia m.in. Unipetrolu i Orlen Deutschland). Firma rozważa m.in. poważne inwestycje w produkty petrochemiczne.

Jednym z zadań strategicznych Orlenu jest zwiększenie wpływu na Ceską Rafinerską z grupy Unipetrolu – posiadającą rafinerie w Litwinowie i Kralupach – którą Orlen traktuje jako kluczowe aktywo na rynku czeskim. Orlen rozważa nabycie dalszych aktywów logistycznych w Czechach, dodał prezes. (ISB)

mor/tom/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane