Chalupec: przyrost zysku operacyjnego Unipetrolu po inwestycji Orlenu to 138 mln euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-10-2005, 15:03

Minimum 138 mln euro przyrostu zysku operacyjnego przed amortyzacją do 2008 r. ma przynieść czeskiemu Unipetrolowi współpraca z PKN Orlen - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes PKN Orlen Igor Chalupec.

Minimum 138 mln euro przyrostu zysku operacyjnego przed amortyzacją do 2008 r. ma przynieść czeskiemu Unipetrolowi współpraca z PKN Orlen - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes PKN Orlen Igor Chalupec.

    Dodał, że stopa zwrotu z inwestycji PKN Orlen w Unipetrol wyniesie minimum 33,9 proc., zaś gdyby uwzględnić koszt rezerw utworzonych przez PKN Orlen na umowy z Agrofertem i ConocoPhilips, stopa zwrotu z inwestycji wyniesie 28 proc.

    PKN Orlen i Unipetrol przedstawiły w poniedziałek w Warszawie strategię dalszej współpracy. Program, który ma zostać zrealizowany do 2007 r., przewiduje współpracę przede wszystkim w dziedzinie rafineryjnej i paliwowej oraz sprzedaż części spółek związanych z produkcją chemiczną - poinformował prezes Unipetrolu Marek Mroczkowski.

    Mroczkowski powiedział, że PKN Orlen zamierza sprzedać 5 spółek (Aliachem Synthesia, Aliachem Fatra, Lovochemie, Agrobohemie i Kaucuk), w których Unipetrol ma udziały. Zajmują się one produkcją chemikaliów specjalistycznych, przetwórstwem tworzyw sztucznych i produkcją nawozów sztucznych. Nie podał kwoty, jaką PKN Orlen chce uzyskać za sprzedaż spółek. Powiedział jedynie, że ma być to cena rynkowa.

    Spółki, których PKN Orlen zamierza się pozbyć, to spółki, w których udziały miał odsprzedać czeskiej firmie Agrofert. Według prasowych informacji z ostatnich miesięcy, PKN Orlen musiał - by wygrać przetarg na Unipetrol - zawrzeć niekorzystne umowy z Agrofertem o odsprzedaży za zaniżone ceny udziałów w najbardziej rentownych spółkach Unipetrolu. Właścicielem Agrofertu jest Andrej Babisz, którego - jak podawały media - łączą bliskie związki z byłym czeskim premierem Stanislavem Grossem.

    W połowie września Agrofert informował, że dwa lata temu zawarł z PKN Orlen porozumienie w sprawie kupna od polskiego koncernu niektórych aktywów Unipetrolu o łącznej wartości 103 mln euro. Miały to być udziały w spółkach Agrobohemia, Aliachem, Kaucuk, Paramo i Chemopetrol.

    Według szefa Agrofertu, gdyby płocki koncern nie zgodził się sprzedać obiecanych aktywów Unipetrolu, suma rekompensaty należnej od PKN Orlen miałaby wynieść 77,3 mln euro. Agrofert podawał też, że szacuje swoje szkody na 350 mln euro, gdyby PKN Orlen nie chciał odsprzedać chemicznych aktywów Unipetrolu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    W połowie sierpnia PKN Orlen poinformował o utworzeniu 376 mln zł rezerwy na pokrycie ryzyka związanego z umowami zawartymi z Agrofertem oraz ConocoPhilips.

    Chalupec dodał, że stan negocjacji z Agrofertem jest taki, że po lipcowej propozycji PKN Orlen, by określić na poziomie rynkowym cenę czeskich spółek (których dotyczyła umowa z Agrofertem), obie strony jedynie wymieniają korespondencję.

    W rozmowie z dziennikarzami Chalupec odniósł się też do poniedziałkowych informacji "Rzeczypospolitej", która napisała, że Unipetrol był zadłużony na prawie 750 mln euro, a banki mogły zażądać natychmiastowej spłaty kredytu.

    "Myślę, że uchroniliśmy PKN Orlen od poważnych kłopotów. Gdyby nie nasz audyt, byłyby poważne kłopoty i akcjonariusze na pewno utraciliby znaczną wartość w zainwestowanym majątku" - powiedział Chalupec. Dodał, że nie obawia się prac czeskiej komisji parlamentarnej badającej prywatyzację Unipetrolu (powołanej 11 października). 

    W niedzielę szef klubu parlamentarnego opozycyjnej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Vlastimil Tlusty poinformował w czeskiej telewizji Nova, że jego partia złożyła do prokuratury w Pradze doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez m.in. premiera czeskiego rządu Jirzego Paroubka.

    Okoliczności zawarcia kontraktu między PKN Orlen a Unipetrolem wyjaśnia też krakowska prokuratura.

    PKN Orlen przejął 62,99 proc. akcji czeskiego Unipetrolu w maju br. Koszty transakcji to 486 mln euro. W poniedziałek przedstawiciele płockiego koncernu informowali, że ostateczna cena, jaką PKN Orlen zapłaci za prawie 63 proc. akcji czeskiego koncernu Unipetrol zwiększy się o 14,55 proc. i wyniesie 428 mln euro. Zwiększenia ceny domagał się audytor Unipetrolu, który w raporcie wskazywał m.in. na dobre wyniki finansowe czeskiegokoncernu.

    PKN Orlen szacuje, że efekty synergii po kupnie Unipetrolu można określić na 24 mln euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane