Chalupec: zamknięcie transakcji na Możejki w 2007 r., może wcześniej

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 05-06-2006, 11:34

Prezes PKN Orlen Igor Chalupec uważa, iż Komisja Europejska w ciągu kilku miesięcy zaakceptuje przejęcie przez płocki koncern litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki). Według niego, pozwoli to ostatecznie zamknąć całą transakcję w pierwszym kwartale 2007 r., a być może wcześniej, nawet w tym roku.

Prezes PKN Orlen Igor Chalupec uważa, iż Komisja Europejska w ciągu kilku miesięcy zaakceptuje przejęcie przez płocki koncern litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki). Według niego, pozwoli to ostatecznie zamknąć całą transakcję w pierwszym kwartale 2007 r., a być może wcześniej, nawet w tym roku.

Taką opinię szef PKN Orlen przedstawił w specjalnym wydaniu "Orlen Ekspresu", wewnętrznej gazety płockiego koncernu, które w całości poświęcone jest kupnie udziałów w Możejkach.

Jak informuje PAP, pod koniec maja PKN Orlen podpisał umowę kupna, należących do upadającego rosyjskiego Jukos, 53,7 proc. akcji litewskiej rafinerii Możejki za kwotę 1,49 mld USD. Jednocześnie płocki koncern zgodził się kupić od rządu Litwy 30,66 proc. akcji Możejek za sumę 852 mln USD (litewskie władze posiadają obecnie 40,66 proc. akcji spółki).

Chalupec podkreślił, iż nie widzi żadnego zagrożenia związanego z zakupem i dostawami ropy naftowej do Możejek - poprzedni inwestor litewskiej rafinerii, amerykański Williams International, wycofał się niej, właśnie ze względu na kłopoty z zapewnieniem dostaw surowca.

"Prawdę mówiąc nie potrafię sobie wyobrazić, jaka miałaby być przyczyna po stronie biznesowej, która by zniechęcała koncerny rosyjskie do sprzedaży nam ropy. To jest przecież obopólnie korzystne. Gdyby jednak pojawiły się inne przyczyny, blokujące tę współpracę, wtedy będziemy kupować ropę gdzie indziej i będziemy ją sprowadzać do Możejek drogą morską. Ten wariant był przez nas analizowany, mamy scenariusz postępowania w takiej sytuacji i przedstawiliśmy go stronie litewskiej" - powiedział prezes PKN Orlen.

Dodał, iż wariant zaopatrywania rafinerii w Możejkach w ropę naftową drogą morską przez terminal w Butyndze nie jest optymalny, ale możliwy do zrealizowania.

Chalupec ustosunkowując się do niektórych opinii prasowych, iż zakup przez PKN Orlen białoruskiej rafinerii Mozyr byłby korzystniejszy, uznał tego typu komentarze za czysto teoretyczne.

"To oczywiste, że można kupić tylko to, co inni chcą sprzedać. Dziś w naszej części Europy na sprzedaż były Możejki, a nie Mozyr. Co więcej, z tego co słyszymy, firmy rosyjskie będące współwłaścicielami białoruskiej spółki chcą wzmocnić tam swoją pozycję" - zaznaczył szef płockiego koncernu.

W tym samym wydaniu orlenowskiej gazety członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Paweł Szymański oświadczył, iż spółka jest pewna swojej zdolności do sfinansowania zakupu Możejek.

"Wykorzystamy do tego własne środki, czyli gotówkę, którą posiadamy, istniejące linie kredytowe oraz pozyskamy nowe kredyty. Na pewno będzie to kredyt bankowy i kredyt refinansowany środkami z emisji obligacji polskich i europejskich. Muszę dodać, że banki wykazują duże zainteresowanie organizacją finansowania transakcji, mamy więc szansę na korzystne warunki cenowe" - powiedział Szymański.

Projekt przejęcia przez PKN Orlen większościowego pakietu akcji Możejek jest największą inwestycją w sektorze rafineryjno- petrochemicznym w Europie Środkowo-Wschodniej w ostatnich latach. Po nabyciu akcji należących do Jukosu oraz rządu litewskiego płocki koncern posiadałby kontrolny pakiet 88,4 proc. udziałów w litewskiej spółce, stając się największym podmiotem branży w centralnej Europie.

PKN Orlen szacuje, iż wydatki związane z zakupem akcji Możejek wyniosą w sumie 2,8 mld USD i w większej części zostaną pokryte z linii kredytowych. Zakładany przez płocki koncern program inwestycyjny w Możejki wymaga nakładów na poziomie od 720 do 950 mln USD w okresie najbliższych 5 lat.

W ubiegłym tygodniu litewski parlament zaaprobował pakiet czterech umów sprzedaży płockiemu koncernowi rafinerii Możejki.

W 2005 roku rafineria Możejki przerobiła 9,2 mld to ropy naftowej. Jej zysk netto za 2005 rok wyniósł 319 mln USD, a przychody ze sprzedaży zamknęły się kwotą 4 mld USD.

WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Chalupec: zamknięcie transakcji na Możejki w 2007 r., może wcześniej