Chavez proponuje "petro-Amerykę"

PAP
10-11-2007, 09:14

Na odbywającym się w stolicy Chile Santiago trzydniowym Szczycie Iberoamerykańskim populistyczny prezydent Wenezueli Hugo Chavez zaproponował w piątek utworzenie "petro-Ameryki", czyli sojuszu energetycznego państw Ameryki Łacińskiej.

Głównym celem tego sojuszu byłoby wspieranie rozwoju gospodarczego, niezbędnego dla podźwignięcia cywilizacyjnego kontynentu i zlikwidowania obszarów nędzy. W ramach sojuszu następowałby podział dostępu do nośników energii, mający sprowadzić się w praktyce do sprzedawania latynoamerykańskim sąsiadom ropy po niższych cenach przez kraje dysponujące tym kluczowym surowcem.

"Proponuję, byśmy się zjednoczyli, byśmy wspólnie utworzyli mechanizm współpracy z krajami nie posiadającymi ropy i nie będącymi w stanie zapłacić ceny 100 dolarów za baryłkę" - powiedział na szczycie Chavez, kierując swe słowa imiennie do prezydentów innych naftowych krajów regionu.

Należąca do Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) Wenezuela jest drugim po Meksyku producentem i eksporterem ropy w Ameryce Łacińskiej. Chavez skierował swe słowa imiennie także do prezydenta Brazylii Luisa Ignacio Luli da Silvy, w którego kraju odkryto ostatnio potężna złoża ropy i gazu ziemnego.

W środę ceny ropy w Nowym Jorku pobiły kolejny z długiej serii rekordów wszech czasów, osiągając bezprecedensową wysokość ponad 98 dolarów za baryłkę. Eksperci wróżą osiągnięcie granicy 100 dol. za baryłkę w najbliższych dniach.

W odbywającym się od czwartku do soboty Szczycie Iberoamerykańskim w Satiago uczestniczą szefowie państw i rządów Ameryki Łacińskiej, a także Hiszpanii, Portugalii i Andorry. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Chavez proponuje "petro-Amerykę"