Chcesz odzyskać swój portfel? Umieść w nim zdjęcie dziecka

KNS, timesonline.co.uk
opublikowano: 13-07-2009, 11:20

Co byś zrobił gdybyś znalazł czyiś portfel na ulicy? Zchowałbyś go, czy oddał na policje? A może odesłał do  właściciela?

Według naukowców, odpowiedź na powyższe pytanie zależy od uczuć jakie wzbudzi zawartość portfela.

Eksperyment polegał na umieszczeniu 240 portfeli na ulicach Edynburga w ubiegłym roku. Blisko połowa ze wszystkich "zgub" została odesłana do właścicieli. A co skłoniło znalazcę do oddania zguby? Diabeł tkwi w szczegółach.

Richard Wiseman, psycholog, wraz ze swoimi współpracownikami umieścili w zgubach jedną z czterech fotografii z czterema motywami: uśmiechniętym dzieckiem, słodkim zwierzakiem, radosną rodziną oraz parą starszych osób. Niektóre portfele nie miały za folią nic, a pozostałe zawierały potwierdzenie wsparcia wymyślonej instytucji charytatywnej. Poza zdjęciem- w portfelach znajdowała się kupony promocyjne i karty klubowe. Żaden z nich nie zawierał jednak pieniędzy.

Jak się okazało, portfele zawierające zdjęcie dziecka odesłane były w 80 proc. przypadków. Zaraz za nimi znalazły się te ze zdjęciem zwierzaka (53 proc.), rodziny (48 proc.) i starszej pary (28 proc.). Portfele z kartą instytucji charytatywnej odesłane były w 20 proc. przypadków. Natomiast w grupie 40 portfeli bez zdjęć, jedynie 14 proc. trafiło z powrotem do psychologów.

Według doktora Wisemana – „dzieci wzbudzają w ludziach uczucie troski i opieki” – nic więc dziwnego, że portfele w większości przypadków zostawały odsyłane.

Z całej puli 240 portfeli aż 42 proc. zostało odesłanych.

Wnioski z eksperymentu są bardzo proste. 

„Jeżeli chcesz zwiększyć szanse na zwrot swojego portfela - umieść w widocznym miejcu najsłodsze zdjęcie dziecka jakie tylko uda Ci się znaleźć" - twierdzi dr Wiseman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KNS, timesonline.co.uk

Polecane