Chciał szybko zarobić, zrujnował swoją firmę

David Miller, broker w  Rochdale Securities, miał sprytny plan, jak zarobić na akcjach Apple. Nie udało się i będzie teraz odpowiadał przed sądem.

Apple na Nasdaq; fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Apple na Nasdaq; fot. Bloomberg

Oskarżenie twierdzi, że w październiku Miller przyjął zlecenie od klienta na 1625 akcji Apple, wartych wówczas ok. 1 mln USD. Udał jednak, że błędnie postawił przecinek i zakupił 1,6 mln akcji, wartych ok. 1 mld USD. Miller oczekiwał, że po publikacji przez Apple dobrych wyników kwartalnych kurs spółki wzrośnie. Wówczas zabrałby zysk wynikający z większego tysiąckrotnie pakietu akcji na rachunku nieświadomego niczego klienta. Pech Millera polegał na tym, że wyniki Apple rozczarowały i kurs spadł. Wartość pakietu 1,6 mln  akcji spadła o ok. 30 mln USD. Miller wprawdzie zabezpieczył się krótką sprzedażą ok. 500 tys. akcji Apple, ale zysk z tej transakcji tylko w niewielkim stopniu zmniejszył straty. Sprawa Millera trafiła do sądu, grozi mu nawet 20 lat więzienia. Jego była firma, Rochdale Securities, szuka „białego rycerza”, który uchroniłby ją od bankructwa. Amerykańscy komentatorzy zastanawiają się tymczasem, ile takich zdarzeń ma w rzeczywistości miejsce na rynku, a jednak nie dowiadujemy się o nich, kiedy firma ma pieniądze na pokrycie straty z własnych pieniędzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnn.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Chciał szybko zarobić, zrujnował swoją firmę